Kościół katolicki dopuszcza przeprowadzenie pochówku dziecka, które nie zostało ochrzczone. Dzieje się tak w sytuacji gdy zgon następuje przed narodzinami, bądź krótko po nich. Zgoda na przeprowadzenie tego rodzaju pochówku leży w uprawnieniach kapłana w naszej parafii. Jeśli decyzja będzie odmowna rodzice mogą zakwestionować ją u biskupa.
Podstawą do zgody na przeprowadzenie katolickiego pogrzebu dziecka, które nie otrzymało sakramentu chrztu świętego jest udowodnienie przez jego rodziców, iż zamierzali to zrobić, jednak z określonych przyczyn nie zostało im to umożliwione. Aby rodzice mogli potwierdzić, iż chrzest był planowany muszą ukazać swój stosunek do kościoła. Przynależenie do parafii, uczęszczanie na msze święte, ewentualnie przynależenie do wspólnoty działającej przy świątyni.
W wielu przypadkach pogrzeb dziecka nieochrzczonego opiera się na takich samych zasadach jak ceremonia po śmierci starszej pociechy. Jedyna różnica polega na wypowiadanych przez księdza formułach.
Duża różnica natomiast pojawia się w przypadku dzieci, które zmarły w łonie matki przed 22 tygodniem ciąży. Wówczas prawo znosi obowiązek pochówku, gdyż medycyna uznaje je za poronienie. Wówczas jeśli rodzice chcą pochować dziecko, bardzo często ksiądz zgadza się na odprawienie błogosławieństwa w zakrystii i skropienia trumny wodą święconą. Jednak nie obejmuje to odprawienia mszy świętej, która może zostać później przeprowadzona dla rodziców i pozostałych bliskich.
W kościele katolickim chrzest święty stanowi symboliczne wejście do wspólnoty kościoła oraz wyrzeczenie się grzechu pierworodnego, którym według pisma wszyscy jesteśmy skażeni. Jeśli dziecko nie zostało ochrzczone pojawia się problem z pochówkiem w wierze. Jednak jest on dopuszczalny ze względu na wiarę rodziców oraz ich zamiar ochrzczenia pociechy i wychowania jej w wierze.