Gdy wybieramy nagrobek, który stanie na grobie naszych bliskich najważniejsze są oczywiście takie elementy jak jakość i solidność wykonania. Pierwszą ważną decyzją jest zlecenie jego stworzenia możliwie jak najlepszej firmie kamieniarskiej, która posiada wieloletnie doświadczenie, wielu zadowolonych klientów oraz liczne przykłady swoich wcześniejszych realizacji, z których możemy czerpać inspirację.
Kolejny element to oczywiście czas kiedy postawimy pomnik. Specjaliści zalecają aby upłynęło przynajmniej pół roku od czasu pogrzebu. W tym okresie ziemia powinna już się dobrze „ułożyć”, dzięki czemu spadnie ryzyko zapadnięcia się nagrobka lub połamania niektórych jego elementów.
Następnie projektujemy kształt nagrobka. Obecnie jest to możliwe najczęściej w jednym z licznych programów graficznych, które umożliwiają nam wizualną ocenę efektu naszej pracy przed jej ostatecznym zaakceptowaniem. Dobieramy tu odpowiedni kształt płyty, rozmieszczamy dodatki i zdobienia a także określamy rodzaj czcionki, przy pomocy którego wykonane zostaną napisy.
Na tym etapie decydujemy czy zamierzamy umieścić wazon, lampę czy może zdecydujemy się na podstawkę pod znicze. Ważne jest również podjęcie decyzji apropo wszelkich dodatkowych napisów, które zostaną umieszczone w obrębie płyty oraz ewentualnych zdjęć czy też ozdób i wizerunków, które wykonane zostaną metodą piaskowania.
Gdy mamy zaprojektowany wygląd nagrobka dobieramy kamień. Oczywiście możemy wybrać pomiędzy granitem, piaskowcem lub marmurem pod względem ich trwałości. Jednak najczęściej wyznacznikiem są wizualne odczucia czyli to co nam się spodoba oraz cena danego kamienia.
Niektórzy dobierają nagrobek ściśle wedle własnego gustu, inni natomiast szukają w nim odniesienia do osoby zmarłej, np. nie lubił/a tego koloru to nagrobek również będzie w innym. Takie podejście ukazuje również jak bliski był nam dany człowiek, jak dobrze go znaliśmy i jak bardzo nam go brakuje.