Polska jest krajem, w którym dominuje wyznanie chrześcijańskie. Tak więc dla większości z nas wydaje się całkowicie oczywiste, że w dzień ustawowo wolny od pracy 1 listopada udajemy się na cmentarze, celebrować tradycję tego święta. Jednak nie jest ono obchodzone we wszystkich wyznaniach. Niektóre religie nie posiadają w swoich obrządkach tego typu okazji.

O wstawiennictwo wszystkich świętych modlą się również w dniu pierwszego listopada wyznawcy licznych odłamów protestanckich, anglikanie, czy przedstawiciele niektórych odłamów luteranizmu. Dla nich również pozostaje to niezwykle ważny dzień wspomnienia swoich bliskich zmarłych oraz odwiedzania cmentarzy, zapalania zniczy i przynoszenia kwiatów.

Świadkowie Jehowy natomiast odrzucają w swojej wierze istnienie nieśmiertelnej duszy, w której intencji modlą się wierni innych wyznań gromadząc się na początku listopada w kościołach i na cmentarzach. Tak więc w tej religii nie istnieje dzień Wszystkich Świętych. Na nagrobkach osób utożsamiających się z tym wyznaniem bardzo często można spotkać napis „oczekuje na zmartwychwstanie”.

Dzień Wszystkich Świętych oraz Zaduszki występują w wielu kulturach na całym świecie. Jednak z całą pewnością najsilniej zakorzenione są w wierze chrześcijańskiej. Stąd właśnie wynika pojawianie się coraz to nowych tradycji miejscowych, rodzinnych czy narodowych wokół tego dnia. Jest to jeden z niewielu momentów w roku kiedy możemy niejako poczuć iż czas się zatrzymał. Stojąc na cmentarzu, kierując do nieba modlitwę w intencji naszych bliskich zmarłych mamy w pośpiechu naszego codziennego życia jedną z nielicznych możliwości refleksji i zastanowienia nad życiem, jego ulotnością i otaczającym nas światem.

Pojawiające się na całym świecie formy obchodów dnia Wszystkich Świętych silnie różnią się pomiędzy sobą. Jednak z całą pewnością wszędzie będzie to chwila modlitwy oraz zadumy.