Islam jest wyznaniem religijnym skrajnie różnym od chrześcijaństwa i posiada wiele zasad i wierzeń, które bywają dla ludzi wychowanych wedle kultu katolickiego niezrozumiałe. Oczywiście w krajach gdzie religią dominującą jest islam obrzędy innych państw mogą wydawać się zaskakujące. Również w kwestii śmierci, organizacji pogrzebu oraz pochówku możemy zauważyć wiele różnic, które licznym osobom wydadzą się całkowicie odmienne.

Pierwszą podstawową różnicą jest czas w jakim organizowany jest pogrzeb. Oczywiście w obrządku katolickim również występują związane z tym przesądy, jednak kraje muzułmańskie wyznają konieczność pochowania osoby zmarłej najpóźniej w ciągu 24 godzin od momentu śmierci. Wynika to z przekonania, iż dłuższe przebywanie zwłok „na ziemi” może wywołać uwięzienie duszy danej osoby w ciele i utrudnić dostanie się do raju.

W krajach europejskich jedną z podstawowych przyczyn opóźniania pogrzebów jest wykonywanie sekcji zwłok. Natomiast w państwach muzułmańskich nie jest ona wykonywana niemal nigdy. Islamiści wierzą w mądrość swojego Boga – Allaha. Uznają, iż jeśli zdecydował on o czyjejś śmierci nie ich sprawą jest wnikanie w rodzaj jaki wybrał.

Zaskakujący może być również fakt, iż nie stosuje się trumien. Osoba zmarła jest myta, ubierana, a następnie owijana w tkaninę. Tak przygotowane zwłoki składa się do grobu przygotowanego w ziemi. Pomniki również nie przypominają tych znajdujących się na polskich cmentarzach. Pozbawione są nadmiernego zdobnictwa. Najczęściej jest to cienka kamienna płyta z imieniem i nazwiskiem zmarłego. Przy czym rzadko umieszcza się daty urodzenia oraz śmierci, natomiast dość powszechne jest nanoszenie opisów okoliczności śmierci.

Wynikająca z wiary konieczność organizacji pogrzebu w bardzo krótkim czasie sprawia, iż bliscy nie decydują najczęściej o miejscu gdzie pochowana zostanie osoba zmarła. Obrządku dokonuje się w lokalizacji najbliższej miejscu zgonu. Na przewożenie zmarłych do rodzinnych miast decydują się jedynie przedstawiciele bogatych rodzin muzułmańskich. Zaś w kwestii transportu z zagranicy odbywa się to jedynie w przypadku gdy zmarły należał do rodziny królewskiej bądź do grupy rządzącej.