Wrocławskie nagrobki są najczęściej wykonane z granitu, gdyż ten kamień cieszy się największą popularnością w całym naszym kraju. Jest stosunkowo tani w zakupie i łatwy w konserwacji.
Jego kolejnym atutem jest ogromne bogactwo kolorów jakie mamy do wyboru, dzięki czemu każdy znajdzie coś co mu się spodoba.
Nowoczesne nagrobki często projektowane są w programach graficznych, a następnie umieszcza się kamień we właściwym urządzeniu, które wycina z niego pożądany kształt.
Napisy również można wybrać na komputerze, później zostaną one za pomocą plotera i takiej formie jak oczekujemy przeniesione na kamień. Taki system pracy pozwala rzemieślnikom osiągnąć pełny poziom zadowolenia pośród klientów, gdyż przed jego wykonaniem widzimy dokładnie jak będzie wyglądał na ekranie komputera.
Litery i wzornictwo wykonuje się najczęściej metodami kucia, piaskowania lub poprzez umieszczenie elementów metalowych. Bardzo chętnie również decydujemy się na rabaty kwiatowe, które pozwalają na posadzenie roślin całorocznych i utrzymywanie pięknego wyglądu nagrobka. Popularne są również wazony, lampiony i lampy oraz podstawki pod znicze.
Wszystkie te elementy pozwalają na stworzenie pięknego i indywidualnego pomnika dla bliskiej nam osoby, której niezwykłość pragniemy podkreślić tym ostatnim darem.
Miasto Wrocław znajduje się w południowo-zachodniej Polsce. Należy do województwa dolnośląskiego, jest jego stolicą. Posiada bogatą historię, przepiękną starówkę i urozmaiconą sieć nekropolii. Na terenie miasta na przełomie dziejów mieszkali przedstawiciele najróżniejszych kultur, stanowiąc jednocześnie znaczący procent populacji tego miejsca.
Pośród Wrocławskich cmentarzy jest wiele wartych uwagi. Oto wykaz nekropolii na terenie miejscowości:
Cmentarze żydowskie:
- Nowy cmentarz żydowski,
- Stary cmentarz żydowski,
- Cmentarz średniowieczny,
- Cmentarz przy ulicy Gwarnej.
Cmentarze wojskowe:
- Cmentarz żołnierzy Włoskich,
- Cmentarz żołnierzy Polskich,
- Cmentarz żołnierzy Radzieckich na Skowroniej Górze,
- Cmentarz Oficerów Radzieckich.
Cmentarze komunalne:
- Cmentarz w Leśnicy,
- Cmentarz Grabiszyński,
- Cmentarz w Pawłowicach,
- Cmentarz w Jerzmanowie,
- Cmentarz na Psim Polu,
- Cmentarz Osobowicki.
Cmentarze katolickie:
- Cmentarz na Krzykach,
- Cmentarz Świętego Maurycego,
- Cmentarz na Stabłowicach,
- Cmentarz Urszulanek,
- Cmentarz Ducha Świętego,
- Cmentarz na Klecinie,
- Cmentarz w Leśnicy – przykościelny,
- Cmentarz na Ołtaszynie,
- Cmentarz na Swojczycach,
- Cmentarz Świętego Wawrzyńca,
- Cmentarz Brochowski,
- Cmentarz w Jerzmanowie – przykościelny,
- Cmentarz na Księżu Małym,
- Cmentarz w Lipie Piotrkowskiej,
- Cmentarz w Maślicach,
- Cmentarz w Marszowicach,
- Cmentarz na Muchoborze Wielkim,
- Cmentarz w Polanowicach,
- Cmentarz na Pilczycach,
- Cmentarz w Praczach Odrzańskich,
- Cmentarz na Psim Polu – katolicki,
- Cmentarz Świętej Rodziny,
- Cmentarz w Świniarach – przykościelny,
- Cmentarz w Świniarach,
- Cmentarz na Żernikach,
- Cmentarz w Widawie.
Jak widać we Wrocławiu można zaobserwować szeroki przekrój kulturowy. Na tym terenie mieszkali i umierali przedstawicie kultury żydowskiej jak również osoby należące do społeczeństwa radzieckiego. Katolicyzm jest wyznaniem jednak silnie dominującym. Liczne działania wojenne na przełomie lat spowodowały postanie kilku wojskowych cmentarzy, które pozostają zachowane i mają nam przypominać o tragedii ostatniej wojny. Wielu żołnierzy oddało tutaj swe życie z dala od rodzinnego domu i swoich bliskich. Niektórzy pozostali niezidentyfikowani i ich rodziny nigdy nie dowiedziały się gdzie zostali pochowani. Taka sytuacja miała miejsce niemal na całym obszarze naszego kraju. Widzimy groby wojskowych, jednak często zapisana jest na nich jedynie przynależność do armii konkretnego kraju i czas śmierci. Mundur świadczył o tym z jaką narodowością mamy do czynienia, poza tym nie posiadaliśmy na ich temat żadnych informacji.
Liczne cmentarze katolickie, zarówno te przy kościołach jak i pozostałe świadczą o religii jaką wyznawała i wyznaje większość społeczeństwa w danym regionie. Katolicyzm od wieków pozostał tu silnie zakorzeniony. Tutaj najczęściej zmarli chowani są w tradycyjny sposób w trumnach w ziemi. Moda na pochówki urnowe natomiast rozwija się nieco wolniej. Obrządek katolicki przez lata odrzucał kremowanie zwłok zmarłych. A ilość osób wyznania chrześcijańskiego w tym regionie sprawia, że ludność mniej chętnie przyjmuje takie nowości.
Pochówki pokremacyjne zdarzają się jednak znacznie częściej niż miało to miejsce dawniej. Wynika to z nowych przekonań wielu osób narodzonych w dzisiejszych czasach jak również z wpływów zachodniej kultury i napływu zagranicznej ludności do dużych miast. Przywożą oni ze sobą własne tradycje, które starają się praktykować w zgodzie z polskim prawem. Ich oddziaływanie na Polaków widać nawet w zmianach w nowoczesnych ceremoniach pogrzebowych.
Cmentarze wojskowe możemy uznać za świadectwo historii Wrocławia. Nagrobki żołnierzy w mieście dopasowane są do przynależności danej osoby. Już sama płyta sugeruje nam jakiej był narodowości poprzez odpowiednie symbole czy napisy stworzone w innych językach.
Obecne nagrobki we Wrocławiu nie odbiegają od tych jakie obserwujemy na dużych nekropoliach w całym kraju. Tutaj również działa szereg zakładów kamieniarskich kuszących klientów swoją ofertą. Możemy ją poznać przeglądając port folia rzemieślników umieszczone w sieci lub wybierając się bezpośrednio do pracowni. Pamiętać należy aby przed podjęciem ostatecznej decyzji należy porównać więcej niż jedną czy dwie opcje. Możemy znaleźć coś znacznie solidniejszego, elegantszego i co zapewne dla wielu z nas niezwykle ważne w odpowiedniej cenie.
Na starszych cmentarzach możemy obserwować przekrój wzorów nagrobków przez szereg lat. Dawne nagrobki były większe, częściej tworzono rodzinne grobowce. Niekiedy miały one kształt wielkich portali z kolumnami, które stanowiły symbol przejścia do lepszego życia. Pojawiały się również piękne rzeźby i figury. Przedstawiały one postaci święte jak również anioły. Na starych cmentarzach podziwiamy niezwykły kunszt rzemieślniczy dawnych ludzi. Pracowali oni jedynie własnymi rękami i prostymi narzędziami, więc przygotowanie nagrobka było znacznie bardziej czasochłonne niż dzisiaj.
Wrocław jest jednym z największych pod względem ilości mieszkańców miastem w Polsce. Ilość cmentarzy na terenie miasta jest więc adekwatna. Konieczne było zakładanie nowych cmentarzy i poszerzanie terytorium obecnych, aby znalazło się miejsce spoczynku dla wszystkich mieszkańców miejscowości. Ich nagrobki stanowią miejsce pamięci dla rodziny, przyjaciół i znajomych. Jednak jest to również miejsce, dzięki któremu pozostają zapamiętani przez historię i pozostaje ślad – bardzo trwały po ich życiu.
Na cmentarzu wszyscy jesteśmy równi i wszyscy zostajemy równie mocno zapamiętani. Jednak najsilniejsza jest pamięć bliskich, w których sercach pozostajemy, i którzy tworzą nasze nagrobki prosto z serca z myślą jedynie o naszej osobie, a wyjątkowości charakteru i całości życia.
Na terenie większych miast w Polsce i najobszerniejszych cmentarzy zaczynają działać wyszukiwarki nagrobków. Oczywiście jeśli wiemy na jakim cmentarzu spoczywa, ktoś z naszej dalszej rodziny lub ktoś kogo po prostu znaliśmy możemy udać się do zarządu cmentarza i uzyskać informację, gdzie szukać grobu. Jeśli jednak znamy jedynie miejscowość, a na jej terenie jest wiele cmentarzy to możemy skorzystać z takiej wyszukiwarki w sieci. Niektóre są stopniowo tworzone przez cmentarze, inne wymagają wprowadzenia danych osoby zmarłej przez jej bliskich. Z tego powodu niekiedy ciężko jest znaleźć daną osobę, gdyż takie postępowanie nie cieszy się jeszcze w społeczeństwie zbyt wielką popularnością. Jeśli bliska nam osoba pochowana została we Wrocławiu to poszukiwania możemy rozpocząć od urzędu miejskiego. Jeśli tam nie uzyskamy zadowalających nas informacji możemy kolejno odwiedzać nekropolie i ich zarząd. Jednak będzie to od nas wymagać cierpliwości i czasu, gdyż w tym dużym mieście na wieczny spoczynek odeszło bardzo wiele osób.
Zapraszamy do projektowania i zamawiania najkrótsze terminy, najlepsze ceny.
Wrocław, Wałbrzych, Legnica, Jelenia Góra, Bardo, Bielawa, Bierutów, Bogatynia, Boguszów-Gorce, Bolesławiec, Bolków, Brzeg Dolny, Bystrzyca Kłodzka, Chocianów, Chojnów, Duszniki-Zdrój, Dzierżoniów, Gryfów Śląski, Góra, Głogów, Głuszyca, Jawor, Jaworzyna Śląska, Jedlina-Zdrój, Jelcz-Laskowice, Kamienna Góra, Karpacz, Kowary, Kudowa-Zdrój, Kąty Wrocławskie, Kłodzko, Leśna, Lubawka, Lubań, Lubin, Lubomierz, Lwówek Śląski, Lądek-Zdrój, Mieroszów, Milicz, Mirsk, Międzybórz, Międzylesie, Niemcza, Nowa Ruda, Nowogrodziec, Oborniki Śląskie, Oleśnica, Olszyna, Oława, Piechowice, Pieszyce, Pieńsk, Piława Górna, Polanica-Zdrój, Polkowice, Prochowice, Prusice, Przemków, Radków, Siechnice, Sobótka, Stronie Śląskie, Strzegom, Strzelin, Syców, Szczawno-Zdrój, Szczytna, Szklarska Poręba, Środa Śląska, Ścinawa, Świdnica, Świebodzice, Świeradów-Zdrój, Świerzawa, Trzebnica, Twardogóra, Wiązów, Wleń, Wojcieszów,Wołów, Wąsosz, Węgliniec, Zawidów, Zgorzelec, Ziębice, Ząbkowice Śląskie, Złotoryja, Złoty Stok, Żarów, Żmigród