Dzisiaj każdy nagrobek w Białymstoku podobnie jak w innych polskich miejscowościach wygląda w dość klasyczny sposób. Dwie płyt, jedna pozioma, druga pionowa, oczywiście odpowiednio wsparte.
Na tej pionowej umieszczamy dane osoby zmarłej. Jej imię i nazwisko, datę urodzenia oraz śmierci.
Często dodajemy również sentencje, cytaty lub inne słowa, które nawiązują do człowieka, który odszedł. Często są to sformułowania związane z wiarą. Innym razem chcemy pokazać nasza miłość lub zwyczajnie przekazać co danej osobie sprawiało przyjemność i co lubiła.
Obecnie mamy również możliwość przygotowania projektu nagrobka w sieci, a następnie omówić swoja wizję ze specjalistą, dokonać ewentualnych zmian oraz szybko i bezproblemowo zamówić nagrobek. Pamiętajmy jednak aby nie stawiać pomnika na grobie wcześniej niż po pół roku od pogrzebu, gdyż ziemia będzie pracować przez ten czas i odpowiednio się układać. Wcześniejsze postawienie nagrobka może skutkować jego zapadnięciem lub nawet połamaniem kamienia. Renomowane zakłady przestrzegają tego terminu w swoich umowach z klientami i nie godzą się na oferowanie gwarancji jeśli klient upiera się aby nagrobek powstał zbyt szybko.
Wygląd nagrobka w dużej mierze zależy od tego kiedy powstaje, jakiego wyznania jest osoba zmarła jak również tego czy dany cmentarz nie posiadał konkretnego przeznaczenia, jak np. cmentarze wojskowe. Nagrobki na tych wszystkich nekropoliach różnią się pomiędzy sobą i pokazują nam nie tylko historię, otwierają oczy na wiele spraw ale również mogą wskazywać na niesamowity postęp technologiczny i umiejętności ludzi, na podstawie jedynie wykonania nagrobków.
Na terenie Białegostoku podobnie jak w reszcie kraju działa na dzień dzisiejszy wiele firm zajmujących się produkcją nagrobków. Największą ich ilość znajdziemy oczywiście w okolicach działających cmentarzy, możemy również poszukać w sieci informacji do jakich najlepiej się udać. Każdy nagrobek produkowany jest na indywidualne zamówienie klienta. W każdym zakładzie kamieniarskich znajdują się gotowe wzory lub zdjęcia realizacji. Jednak rzemieślnik z pewnością przygotuje taki jaki sami wybierzemy.
Z całą pewnością dla zwiedzających gratką będzie obejrzenie nagrobków na cmentarzach symbolicznych i historycznych. Polecić można odwiedzenie Cmentarza Ofiar Faszyzmu, który został odpowiednio odrestaurowany i w sposób symboliczny pokazuje ogrom zbrodni hitlerowskich. Nagrobki, pomniki, płyty, które tam obejrzymy jak również wszelkie informacje, napisy i epitafia na długo zapadną nam w pamięć. Miejsce to jest z pewnością niezwykłe i warto je obejrzeć.
Polskie nekropolie są bardzo urozmaicone. Wiele zależy od regionu, jak również od rodzaju cmentarza. W każdym mieście znajdują się zarówno takie na których wciąż odbywają się pochówki jak i takie, na których chowanie zmarłych zakończono i stanowią jedynie miejsce pamięci dla bliskich lub również obiekt historyczny.
Białystok jest miastem w południowo-wschodniej Polsce. W latach wojennych był istotnym miejscem na mapie naszego kraju. W trakcie II wojny światowej znajdowało się tu getto, natomiast w późniejszym czasie miasto stanowiło ważny ośrodek dla działań sowietów. Z tej barwnej historii wynika również szeroka siatka różnych cmentarzy na terenie miejscowości.
W Białymstoku znajdują się następujące nekropolie:
- Cmentarz Ofiar Faszyzmu
Zlokalizowany jest na ulicy Bacieczki. Cmentarz ten ma wydźwięk symboliczny. Powstał ku czci ofiar zbrodni hitlerowskich. Niemcy chcąc zatuszować masowe mordy dokonali wydobycia i spalenia zwłok. W tym miejscu straconych zostało 3000 okolicznych mieszkańców w latach 1941-1943. Pamiątkowa tablica w tej lokalizacji została odsłonięta w 1980 roku. Patrząc już na same zdjęcia z tej nietypowej nekropolii można dostrzec ból i ogrom zbrodni. Symboliczne nagrobki mają zwracać uwagę, ukazując niejako ofiary i mogą przerażać.
- Cmentarz Ewangelicki
Znajduje się przy ulicy Wasilkowskiej. Powstał on pod koniec XIX wieku i był jednym z większych w okolicy. Obecnie wiele osób nawet go nie zauważy. Znajdziemy go tuż za marketem usytuowanym na skrzyżowaniu. Do dnia dzisiejszego został niewielki fragment tej nekropolii. Był to cmentarz wyznawców ewangelicko-augsburskich. Po drugiej wojnie rozpoczęła się jego dewastacja, gdyż niszczono wszystko co w jakikolwiek sposób kojarzyło się z Niemcami. Skrawek tego cmentarza został uratowany przez konserwatora zabytków na przełomie lat 80 i 90 ubiegłego stulecia. Obecnie ma on wartość historyczną. Znajdujące się na nim pokazują wiarę pochowanych tu wiernych, jak również są świadectwem dawnych czasów, panującej mody i upodobań.
- Cmentarz Katolicki
Zlokalizowany jest przy ulicy Raginisa. To cmentarz parafialny, na którym znajdują się mogiły wiernych należących do tej parafii.
- Cmentarz miejski
Jest to nekropolia komunalna, na której mogą być chowani wyznawcy każdego wyznania. Znajduje się przy ulicy Wysockiego.
- Cmentarze Prawosławne
Obecnie w mieście znajdują się dwie takie nekropolie. Pierwsza, mniejsza przy ulicy ks. Stanisława Suchowolca 37. Drugi natomiast w dzielnicy Jaroszówka przy ulicy Władysława Wysockiego 1. Założony został w 1887 roku. Ma powierzchnię 6,7 ha. W czasie I wojny światowej cmentarz uzyskał obecne granice i służył również jako cmentarz wojskowy. Jest on wpisany łącznie z przyległą do niego cerkwią do rejestru zabytków województwa podlaskiego.
- Cmentarz Wojskowy
Zlokalizowany przy ulicy 11 Listopada. Pierwotnie założony został przez Rosjan, dla poległych żołnierzy, następnie wykorzystywany przez oddziały niemieckie. Gdy doszło do jego przejęcia przez władze polskie zorganizowano nowy cmentarz wojskowy w innej części ulicy. Założenie było takie aby nie chować poległych polskich żołnierzy obok rosyjskich i niemieckich. Pierwotny cmentarz w końcu zlikwidowano przenosząc szczątki do dwóch mogił przygotowanych na nowej nekropolii.
Te i inne mniejsze cmentarze znajdujące się w Białymstoku i okolicach z pewnością łączy jedno – chęć oddania czci zmarłym i ich upamiętnienie. Metodą ludzi na to od lat jest stawianie mogił, nagrobków. Pojawiają się również tablice pamiątkowe, rozmaite napisy i pomniki. Cmentarze pełne są symboliki, ciszy, zadumania i smutku.
W Białymstoku obserwujemy cmentarze przynależne do różnych wyznań, jak również pochodzące z różnych okresów dziejowych. Dzięki temu podziwiając te miejsca podczas spaceru, zwiedzania możemy poznać różne kultury jak i ich historię.
Białostockie nagrobki są bardzo różnorodne. Cmentarze, na których zmarli chowani są obecnie prezentują nam podobne trendy jak w pozostały częściach naszego kraju. Dużą popularnością cieszą się nagrobki wykonane z granitu. Coraz chętniej łączymy różne kolory kamienia w piękne kompozycje, jak również dodajemy zdobienia metodą piaskowania. Dziś pojawiają się nawet kolorowe dzieła.
Natomiast nagrobki w Białymstoku na cmentarzach o dziedzictwie historycznym są zupełnie inne. Jedne pokazują nam surowość warsztatu i możliwości ówczesnych kamieniarzy, którzy nie mieli dostępu do dzisiejszych technologii i w całości ręcznie tworzyli niesamowite działa sztuki cmentarnej. Inne powstały w miejscach, gdzie dawniej znajdowały się ważne nekropolie dla historii kraju i powstałe na nich płyty i pomniki mają symbolizować straszną wojnę i przypominać o ogromie nieszczęścia, zniszczeń, śmierci i łez.
Białystok znajduje się w południowo-wschodniej części Polski. Przez lata jego istnienia zamieszkiwali je ludzie o rozmaitej wierze, poglądach i upodobaniach. Bliskość wschodniej granicy z pewnością odnosiła duże znaczenie, widać to choćby po ilości grobów innych niż katolickie, których jest tu znacznie więcej niż w niektórych częściach naszego kraju. W tym mieście stacjonowały wojska polskie, rosyjskie i niemiecki. W czasie drugiej wojny światowej powstało również getto żydowskie. Jest to z pewnością miejscowość o niezwykle bogatej i barwnej historii, pełnej wydarzeń chlubnych i haniebnych. Dzieje te mamy możliwość poznawać między innymi również z nagrobków w Białymstoku.
Zapraszamy do projektowania i zamawiania najkrótsze terminy, najlepsze ceny.
Białystok, Suwałki, Łomża, Augustów, Bielsk Podlaski, Zambrów, Grajewo, Hajnówka, Sokółka, Łapy, Siemiatycze, Kolno, Mońki, Wasilków, Czarna Białostocka, Wysokie Mazowieckie, Dąbrowa Białostocka, Choroszcz, Sejny, Ciechanowiec, Supraśl, Brańsk, Szczuczyn, Michałowo, Knyszyn, Czyżew, Krynki, Zabłudów, Lipsk, Stawiski, Szepietowo, Suchowola, Nowogród, Drohiczyn, Tykocin, Goniądz, Jedwabne, Rajgród, Kleszczele, Suraż