W dzisiejszych czasach wybór nagrobka bywa bardzo trudny. Po pierwsze mamy do wyboru całą masę zakładów kamieniarskich i często nie wiemy w jaki sposób wybrać najlepszy, abyśmy byli zadowoleni z efektu końcowego.

Po drugie istnieje całe mnóstwo możliwości kolorów, wzorów, czcionek i innych. Czasem może wręcz zakręcić się w głowie. I na co tu się zdecydować?

Najlepiej usiądźmy z kimś z rodziny w domu przed komputerem, przejrzyjmy propozycje w sieci. Zastanówmy się jaka była osoba zmarła, co lubiła, co jej się podobało, a czego nie znosiła. Zakładając, że przez całe życie unikała jakiegoś koloru, to personalizując nagrobek powinniśmy go unikać. Zastanówmy się jaka była wiara tego człowieka i jaki element na nagrobku by ją precyzował. Może znamy ulubiony cytat zmarłego.

Po dopracowaniu takich szczegółów możemy wybrać kamień, jego kształt i wszystkie zdobienia. Możemy samodzielnie zaprojektować nagrobek w sieci i udać się do zakładu z gotowym projektem lub pójść już z wizją czego oczekujemy. Możemy również pospacerować po cmentarzu i pooglądać propozycje dotychczasowych realizacji w zakładzie kamieniarskim.

Cmentarz to miejsce pamięci przede wszystkim o naszych bliskich. Specjalne kwatery, pomniki czy mogiły na wybranych cmentarzach stanowią miejsca pamięci narodowej i przywołują historyczne wydarzenia. Projektując nagrobek skupmy się na zapamiętaniu danej osoby, na tym jaka była, na tym aby w prosty sposób przekazać jak najwięcej informacji na jej temat. Kamień może przetrwać wieki i zostanie wspomniana za sto lat, jako jedna z osób pochowanych na starym cmentarzu. Bo kiedyś również on stanie się dawnym podobnie jak te na które dziś patrzymy jako na historyczne. Opowieść dziejowa wciąż trwa, my zapisujemy w niej kolejne karty i stale staramy dowiedzieć się jak najwięcej o tym co było dawniej.

Wybierzmy się na groby naszych bliskich lub na historyczne nekropolie. Pomódlmy się, dowiedzmy się więcej o dziejach naszego kraju i ludziach, którzy niegdyś żyli w naszej okolicy. Taka wiedza może naprawdę wciągać i stać się niezwykle fascynującą. A później wybierając nagrobek dla bliskiej nam osoby zrobimy to znacznie bardziej świadomie i będziemy pewni że nasz wybór jest pełny i słuszny.

Opole stanowi jedno z najstarszych miast w Polsce. Historycznie stanowiło jedną ze stolic Górnego Śląska. Znajduje się w południowo-zachodniej części naszego kraju, nad rzeką Odrą, na Nizinie Śląskiej. Jest stolicą województwa opolskiego. Pierwsze informacje, wzmianki na temat miejscowości pojawiają się w średniowiecznych dokumentach z 845 roku.

W czasach drugiej wojny światowej na Terenia Opola działały obozy pracy przymusowej oraz oddziały robocze jeńców wojennych. Do miasta masowo napływała ludność z bombardowanych rejonów rzeszy, tak więc w tym okresie liczba mieszkańców wzrosła do około 60 tysięcy. Lata 1942-1943 były okresem wywożenia do obozów koncentracyjnych pozostałej ludności żydowskiej, która nie zdążyła wyemigrować przed wojną. W roku 1944 Opole ogłoszono miastem twierdzą, gdyż sytuacja wojsk niemieckich na froncie wschodnim stała się krytyczna. Formowano linię obrony na Odrze.

Obecnie Opole niemal każdemu kojarzy się ze stolicą polskiej piosenki. Jednak jest to jedno z najwcześniej założonych miast w naszym kraju. Jego historia jest długa, pamięta wiele tragicznych, bohaterskich, smutnych i radosnych wydarzeń. Wiele elementów historii miasta poznamy dzięki jego cmentarzom.

Cmentarz komunalny na Cmentarnej

Cmentarz dla wszystkich mieszkańców. Jest to nekropolia wielowyznaniowa, na której nie istnieje podział wedle religii. Znajduje się przy ulicy Cmentarnej 20. Jest to największy cmentarz w Opolu. Założony został w 1920 roku. Dzisiaj na jego terenie znajduje się około 43 tysięcy grobów, w których pochowanych zostało przeszło 54 tysiące osób.

Nekropolia ta ma powierzchnie 27 hektarów. Na jej teren można wejść od ulicy Wrocławskiej oraz Cmentarnej. Już w czasie tworzenia cmentarza wkomponowano go w obszar leśny, więc 15 kwater grobowych ustawiona została sąsiadująco z niewielkimi pozostawionymi zagajnikami leśnymi. Znajdziemy w tym miejscu między innymi : zbiorowe mogiły ofiar hitleryzmu, groby ofiar UB, pomnik nazywany „Golgotą Wschodu” wystawiony na cześć polaków zmarłych na wschodzie.

Cmentarz Choleryczny św. Jacka

Jest to najstarszy w Opolu cmentarz, który przetrwał do dnia dzisiejszego. Wprawdzie nie znajdziemy tu dobrze zachowanych nagrobków. Tu i ówdzie widoczne są pojedyncze przewrócone lub zarośnięte. Nekropolia jest ogrodzona murem. Do jej założenia doszło w 1831 roku i funkcjonowała jako cmentarz pomocniczy w czasie gdy w mieście panowała epidemia cholery. Spoczęły na nim jedynie 83 osoby. Ostatni pochówek w tej lokalizacji miał miejsce w 1880 roku.

Cmentarz żydowski w Opolu

Nekropolia żydowska założona na terenie Nowej Wsi Królewskiej w 1822 roku. Dziesięć lat po tym jak doszło do założenia Gminy Żydowskiej w Opolu. Cmentarz znajduje się przy ulicy Granicznej. Pierwszy pochówek na tym terenie miał miejsce w 1821 roku, jeszcze zanim dokonano oficjalnego otwarcia. Pochowano tu nauczyciela Gimpela Poznera. Początkowo cmentarz miał powierzchnię 0,12 hektara. W 1866 powiększono go o 0,43 hektara, a na przełomie XIX oraz XX wieku jeszcze zwiększono jego powierzchnię.

Ostatniego pochówku na tym cmentarzu dokonano w 1940 roku. W czasie II wojny światowej teren niemal nie ucierpiał. Oficjalne zamknięcie nekropolii miało miejsce w 1963 roku, w tym czasie rozpoczęło się również jej niszczenie. Obecnie na powierzchni 0,3 hektara zachowanych pozostało 150 nagrobków – macew. Najstarsza z nich pochodzi z 1840 roku.

Cmentarz przy ulicy Wrocławskiej w Opolu

Zamknięta, nieużytkowana, historyczna nekropolia. Do 1934 roku miała powierzchnię 8 hektarów. Obecnie 6,5 hektara. Została założona 1813 roku na przedmieściu odrzańskim. Przeznaczona była dla katolików i ewangelików. Według źródeł liczba pochowków w tej lokalizacji w latach 1923-1930 utrzymywała się w przedziale 529-603. Stanowiło to liczby dziesięciokrotnie większe od ilości osób grzebanych na drugim opolskim cmentarzu na Zakrzowie. Zaprzestano pochówków w 1930 roku, a rok później zamknięto cmentarz. Został on ponownie otwarty w 1945 roku i działał aż do 1963 roku. W latach osiemdziesiątych przeprowadzono inwentaryzację, która potwierdziła, że na tej nekropolii znajduje się około 2700 grobów z czego aż 2500 pochodzi sprzed wojny. Cmentarz nie jest odpowiednio zabezpieczony, a okolica w której się znajduje nie cieszy się dobrą sławą przez co jest stale narażony na dewastację.

Inne cmentarze w Opolu:

  • Cmentarz komunalny – dzielnica Nowa Wieś Królewska – ul. Zielona.
  • Cmentarz komunalny – dzielnica Wójtowa Wieś – ul. Wyszomirskiego.

  • Cmentarz komunalny – dzielnica Zakrzów – ul. Budowlanych.
  • Cmentarz komunalny – dzielnica ZWM – ul. Hubala.
  • Cmentarz komunalny – dzielnica Wójtowa Wieś – ul. Krapkowicka.
  • Cmentarz komunalny – dzielnica Zaodrze – ul. Niemodlińska.
  • Cmentarz komunalny – dzielnica Gosławice – ul. Oleska.
  • Cmentarz komunalny – dzielnica Półwieś – ul. Partyzancka.
  • Cmentarz komunalny – dzielnica Półwieś – ul. Północna.
  • Cmentarz komunalny – dzielnica Zaodrze – ul. Wrocławska.
  • Cmentarz komunalny – dzielnica Kolonia Gosławicka – ul. Tysiąclecia.
  • Cmentarz komunalny – dzielnica Nowa Wieś Królewska – ul. Al. Przyjaźni.
  • Cmentarz komunalny – dzielnica Bierkowice – ul. Wrocławska.
  • Cmentarz wojskowy – dzielnica Śródmieście – ul. Katowicka.

Opole to jedno z najstarszych polskich miast. Znajdujące się tu cmentarze i nagrobki opowiadają długą historię miejscowości. Kirkut żydowski pokazuje jak rozwijała się tu społeczność tej narodowości. Jest świadectwem ich bytności na tym terenie. Znajdziemy tu również miejsca spoczynku bohaterów i ofiar ostatniej wojny.

W starych częściach cmentarzy znajdziemy klasyczne nagrobki, będące świadectwem czasów, w których były tworzone. Rzemieślnicy prezentowali mini swój kunszt, stanowiły podobnie jak dziś miejsce zapamiętania bliskiej osoby. Cmentarze wyznaniowe mają również wydźwięk religijny, gdyż wielu z nas przychodzi na nie pomodlić się w intencji swoich bliskich, którzy odeszli.

Zapraszamy do projektowania i zamawiania – najkrótsze terminy, najlepsze ceny.

Opole, Kędzierzyn-Koźle, Nysa, Brzeg, Kluczbork, Prudnik, Strzelce Opolskie, Krapkowice, Namysłów, Głuchołazy, Głubczyce, Zdzieszowice, Olesno, Ozimek, Grodków, Praszka, Zawadzkie, Paczków, Niemodlin, Kietrz, Wołczyn, Gogolin, Lewin Brzeski, Głogówek, Otmuchów, Dobrodzień, Byczyna, Kolonowskie, Baborów, Leśnica, Prószków, Gorzów Śląski, Biała, Korfantów, Ujazd