Śmierć i pogrzeb to trudny okres dla rodziny zmarłego, ale także dla jego przyjaciół i znajomych. Jak się zachować aby nie komplikować trudnej sytuacji?
Jeśli jesteśmy osobą, która organizuje pogrzeb musimy dopilnować różnych formalności takich jak: załatwienie aktu zgonu, kontakt z zakładem pogrzebowy i wiele innych spraw. Aby nic nie umknęło naszej uwadze najlepiej jest sporządzić sobie listę spraw do załatwienia.
Pierwszą sprawą, z którą musimy się uporać w tym trudnym i bolesnym czasie jest zawiadomienie o śmierci. Tu najlepiej usiąść z kartką i pomyśleć kogo wypada zawiadomić osobiście, a kogo przez telefon, a kto o śmierci danej osoby dowie się z nekrologu. Wśród osób, które powiadamiamy osobiście lub telefonicznie powinni się znaleźć krewni i przyjaciele zmarłego.
Jeśli zaś chodzi o nekrolog, pamiętajmy aby oprócz nazwiska i imienia osoby zmarłej podać też miejsce, datę i godzinę pogrzebu oraz kto zawiadamia o tym fakcie. Przy wyborze sposobu pochówku szanujemy wolę i życzenie zmarłego.
Mowa pożegnalna najczęściej wygłaszana jest przez księdza lub kogoś bliskiego z rodziny. Ważne jest to aby nie była długa, ale z kolei powinna być ona niebanalna, prawdziwa i wyrażać żal.
Kwiaty zamawiamy z wyprzedzeniem, a przenosimy na cmentarz w dniu pogrzebu.
Stypa to uroczystość po pogrzebie służąca wspomnieniu zmarłego dlatego też nie powinna być ona zbyt długa aby nie pogłębiać straty. Pamiętajmy, że nie należy szukać żadnych wymówek aby nie uczestniczyć w ceremonii pogrzebowej.
Przybywamy też punktualnie, odpowiednio ubrani, wyłączamy telefon komórkowy oraz nie odmawiamy udziału w stypie. I jeszcze jedna ważna uwaga. Jeśli będziemy uczestniczyć w pogrzebie innego wyznania należy dowiedzieć się co w danej chwili robić żeby nie być nietaktownym.