Relikwiarz jak sama nazwa wskazuje służy do przechowywania doczesnych szczątków osób zmarłych. Ma to ścisły związek z wyznawaną religią. Historia zna różne praktyki stosowane w imię wiary. Jednak obecnie relikwiarze zastosowanie znajdują w kościołach gdzie przechowuje się w nich szczątki osób uznanych za święte i oddaje im cześć w czasie odpowiednich obrzędów.
Dawniej relikwie miały wartość nie tylko duchową. Bardzo dużą popularnością cieszył się również handel nimi. Doprowadziło to do tego, iż pojawiało się coraz więcej „fałszywek”. Ludzie w celach zarobkowych preparowali relikwie i sprzedawali jako szczątki świętego. Kościół postanowił jednak ukrócić te praktyki wprowadzając prawo stanowiące, iż prawdziwą relikwią jest jedynie ta uznana przez papieża.
W dzisiejszych czasach doborem odpowiedniego relikwiarza zajmują się osoby związane z parafią, do której jest on niezbędny. Z całą pewnością w kościele katolickim znaczącą decyzyjność w tej kwestii posiada proboszcz oraz współpracujący z nim kapłani. Jednak mogą uczestniczyć w tym również inne osoby związane z kościołem.
W kwestii odpowiedniego doboru relikwiarza brane pod uwagę są inne elementy liturgiczne znajdujące się w kościele. Dodatkowo w wielu świątyniach znajdują się dwa „pojemniki” do przechowywania szczątków. Pierwszy pełni funkcję wystawienniczą w czasie obrzędów religijnych, drugi natomiast służy przechowywaniu ich w trosce o najwyższe bezpieczeństwo. Funkcja poszukiwanego relikwiarza jest jednym z głównych kryteriów jego doboru.
Istnieje szereg gotowych wzorów, które możemy kupić bądź zamówić w sklepach zajmujących się dystrybucją dewocjonaliów. Można również wybrać relikwiarz w sieci. Inną opcją jest wykonanie na indywidualne zamówienie wedle sprecyzowanego projektu. „Naczynia” tego typu wykonuje się z różnego rodzaju metali szlachetnych i są najczęściej bogato zdobione. Wybór materiału uzależniony jest od funduszy jakie na niego przeznaczamy.