Stawianie nagrobka dla uczczenia osoby zmarłej to wieloletnia tradycja sięgająca początków chrześcijaństwa. Jego zadaniem jest upamiętnieni tożsamości zmarłego na jak najdłuższy czas.
Aby przekonać się jak wiele występuje rodzajów nagrobków, wystarczy przespacerować się po dowolnym cmentarzu.
Producenci starają się zaspokojeniu gustów wszystkich klientów wprowadzając coraz nowsze wzory oraz projekty. Wielu z nich oferuje możliwość samodzielnego zaprojektowania nagrobka, z której ochoczo korzysta coraz więcej osób. Tradycyjne polskie nagrobki składają się z płyty grobowej oraz pionowej płyty umieszczonej na szczycie grobu. Do tego dodawana jest tablica pamiątkowa z informacjami o zmarłym. Materiał wykorzystywany do produkcji nagrobków może być bardzo różny. Najpopularniejszy jest granit, bowiem jest on bardzo wytrzymały, a bogactwo odcieni sprawia, że prezentuje się bardzo pięknie. Polerowany granit prezentuje się wspaniale, ponieważ jego powierzchnia jest idealnie równa. Marmurowe nagrobki są nieco mniej popularne ze względu na mniejszą wytrzymałość. Dawniej nagrobki wyrabiało się z drewna i pomimo swojego niespotykanego uroku, obecnie spotyka się je tylko na zabytkowych cmentarzach.
O ile tradycyjne nagrobki są do siebie bardzo podobne, to na zachodzie istnieje znacznie więcej możliwości wyboru. Jest to zasługa cmentarzy, bowiem w zależności od przepisów panujących w określonej nekropolii, groby bardzo się od siebie różnią. Istnieją cmentarze, na których możliwe jest postawienie tylko nagrobka płaskiego. Właściwie nagrobkiem nazywany jest on tylko z nazwy, bowiem bardziej przypomina o tablicę pamiątkową położoną płasko na ziemi. Użycie tego sposobu na upamiętnianie bliskich spowodowane jest oszczędnością miejsca. Nie ma tam również możliwości do zapalenia znicza lub złożenia kwiatów. Należy jednak przyznać, że nekropolie tego rodzaju mają swój urok. Często zajmujące duże powierzchnie, są bardzo przejrzyste i można dojrzeć drugi koniec cmentarza.
Inną odmianą nagrobków są same tablice ustawione pionowo. W Polsce spotyka się tego rodzaju nagrobki na cmentarzach upamiętniających weteranów wojennych. Wyryte są na nich jedynie podstawowe informacje odnoście zmarłych. Grobowce i kapliczki, w których chowa się zmarłych są nader często spotykane również w dzisiejszych czasach. Dawniej na ich posiadanie mogli sobie pozwolić jedynie zamożni obywatele oraz tacy, który mieli duże znajomości wśród urzędników. W grobowcach chowano zwłoki wielkich osobistości, a także bogatą arystokrację oraz przemysłowców. Zwykle w krypcie znajduje się dużo miejsc, które umożliwiają pochowanie całych rodzin.
Wybór nagrobka to zadanie bardzo trudne i w dużej mierze uzależnione od zasobności portfela. Najmniej zapłacimy za kremację zwłok, bowiem w takim wypadku nie musimy wykupować miejsca na cmentarzu, a urnę z prochami zabierzemy do domu. W dalszej kolejności są nagrobki tradycyjne, które stawia najwięcej osób. Grobowce oraz krypty to podobnie jak wiele lat temu, domena najbogatszych.