Importowane z rynków azjatyckich granity określane mianem „chińskiego kamienia” stają się coraz popularniejsze wśród osób, które stoją przed wyborem nowego pomnika cmentarnego. Sprawdziliśmy, czy to rzeczywiście kiepskie rozwiązanie.
Inwestycja w chiński pomnik może być opłacalna. Należy jednak zwrócić uwagę na cenę pomnika. Nagrobki w przedziale cenowym do 2 tyś zł zazwyczaj wykonane są z taniego chińskiego granitu, który nie koniecznie nadaje się do zastosowania w polskich warunkach klimatycznych. W wyniku działania deszczu, śniegu oraz słońca, niektóre fragmenty kamienia mogą tracić swoje właściwości poprzez co w przeciągu kilku lat pomnik może zacząć się wykruszać.
Chiny zalały polski rynek kamieniarski w ciągu kilku lat i dość szybko stały się popularne w całej Europie Wschodniej. Mit, jakoby chiński marmur nie spełniał standardów jakościowych nie wynikał z wątpliwej jakości samego materiału, a jego niewłaściwej obróbki.
Pierwsze pomniki chińskie nie cieszyły się uznaniem ze przede wszystkim ze względu na:
- niewłaściwą obróbkę kamienia,
- dostarczanie płyt o zbyt małych rozmiarach i/lub grubości.
W efekcie, kamień chiński zyskał przydomek najtańszego, niegodnego polecenia produktu.
Dziś azjatyccy producenci spełniają już wszelkie standardy polskich i europejskich zakładów kamieniarskich, dostarczając komponenty o spodziewanych rozmiarach.
Chiński kamień nagrobkowy to bogactwo wzorów i odmian kolorystycznych
W przeciwieństwie do polskiego, skandynawskiego granitu, kamienie sprowadzane z Chin wyróżniają się ponadprzeciętnymi walorami kolorystycznymi.
Zakłady kamieniarskie wskazują na wyjątkową głębie barw brązowych, czarnych oraz białych. Doskonale prezentują się także naturalne kamienie ciemnopopielate.
Właściwości chińskiego granitu:
Chiński marmur wykazuje wysoką odporność na:
- działanie czynników atmosferycznych: odporny na działanie promieni UV, wyraźne wahania temperatur, opady i mróz,
- chemię przemysłową,
- uszkodzenia mechaniczne: uderzenia oraz ścieranie,
- tłuszcze: chiński granit nie sprawia trudności w oczyszczaniu go rozlanych zniczy.
Dowodem na wysoką wytrzymałość chińskich kamieni może być także fakt, że jego zastosowanie jest już bardzo szerokie także w budownictwie. Chętnie stosowany przez producentów blatów łazienkowych i kuchennych, płytek, schodów oraz parapetów.