Pośród licznych cmentarzy na terytorium polski znajdziemy również kilka nekropolii wojskowych. Stanowią one oddzielne jednostki lub wchodzą w skład większych cmentarzy i znajdują się na specjalnie wydzielonym jego fragmencie.
Jest to miejsce pochówku osób, które pracowały dla wojska i np. brały udział w działaniach wojennych oddając duże zasługi, ludzie, którzy zginęli w trakcie walk czy też osoby z wysokimi stopniami wojskowymi.
Istnieje również wiele cmentarzy żołnierzy, którzy walczyli na terytorium naszego kraju w służbie innemu państwu. Miejsca takie mają znaczenie historyczne i najczęściej są odnowione i podzielona na specjalne sektory, z których każdy zajmowany jest przez wojskowych innej narodowości.
Obecnie wojskowych chowa ale albo na specjalnych cmentarzach albo na tzw. alejach zasłużonych na zwykłych cmentarzach komunalnych. Pochówki takie mają na celu uznanie ich życia i oddanie ostatniej posługi z należytym hołdem. Oprawa ceremonii również jest bardzo ważna. Gdy śmierć dotyka osoby zajmujące wysokie wojskowe stanowiska nierzadko w uroczystości biorą udział specjalne kompanie reprezentacyjne i całość ma huczny przebieg. Podobnie jest jeśli śmierć poniesie wojskowy biorący udział w zagranicznych misjach wojskowych. W takiej sytuacji ceremonia jest przygotowywana przez wojsko.
Aby zostać pochowanym w takim miejscu z wszelkimi honorami konieczne jest poświecenie swojego życia dla wojska. Można to stwierdzenie rozumieć dwojako albo śmierć w służbie kraju lub praca przez całe życie dla wojska i osiągnięcie wysokiego stopnia wojskowego. Pogrzeby takich osób są celebrowane i nierzadko stają się wielkim wydarzeniem regionalnym lub państwowym. Oczywiście ostatnie słowo należy do bliskich, którzy mogą odmówić hucznej uroczystości. Wówczas możliwe jest złożenie szczątków danej osoby na wojskowym cmentarzu w czasie cichej, rodzinnej uroczystości.