Dawniej zmarłych w Polsce chowano jedynie w tradycyjny sposób w trumnie zakopywanej w ziemi. Pochówki poprzez spopielenie zwłok i pochowanie urny bądź ustawienie jej w odpowiednim miejscu na cmentarzu zostały dopuszczone przez prawo w latach osiemdziesiątych. Obecnie taka forma cieszy się rosnącą popularnością z wielu przyczyn. Jedną z nich z pewnością jest niższa cena.
Miejsca na cmentarzach wykupywane są najczęściej na okres 20 lat. Po upływie tego okresu bliscy zmarłego mają możliwość opłacenia danej kwatery na kolejny okres zgodnie z cennikiem obowiązującym w danej nekropolii. Jeśli opłata nie zostanie wniesiona grób może zostać przekopany i udostępniony do kolejnego pochówku.
Problem pojawia się jeśli dawniej w danym grobie ktoś z naszych bliskich został pochowany w trumnie, a w między czasie zmarła kolejna osoba, którą chcielibyśmy dochować, jednak tym razem decydujemy się na kremację zwłok. Tutaj oczywiście pojawia się kluczowe pytanie – czy możliwe jest dochowanie urny do trumny?
Urnę można dochować do grobu, bez względu na to kiedy miał miejsce ostatni pochówek w danym miejscu. Natomiast jeśli mamy grób pojedynczy to dochowania kolejnej trumny możemy dokonać dopiero po upływie 20 lat od poprzedniego pogrzebu. Z całą pewnością ogromną zaletą urn jest fakt iż są one niewielkich rozmiarów. Jeśli więc rodzina decyduje się na wykupienie miejsca na cmentarzu i organizację ziemnych pochówków urn swoich bliskich to w jednym grobie może zmieścić się wiele osób. Dzięki temu znacząco rośnie ilość miejsca na cmentarzu. I możliwe jest duże minimalizowanie ich powierzchni bądź zwyczajnie rezygnacja z ich powiększania lub tworzenia nowych nekropolii.
Tak więc możemy dochować urnę do już istniejącego grobu ziemnego. Rozwiązanie takie jest polecane ze względu na cenę pochówku oraz na ergonomię takiej opcji.