Epitafium z definicji jest tekstem upamiętniającym konkretnego człowieka. Nie musi być umieszczone na nagrobku. Bardzo często znajduje się również na tablicach pamiątkowych czy nawet portalach domów, w których zamieszkiwały za życia ważne osobistości czy artyści. Tekst taki w większości przypadków nie mówi bezpośrednio o śmierci. Jego zadaniem jest opisanie życia i dokonań konkretnego człowieka. Kwestia odejścia do wieczności poruszana jest zwykle w sytuacji, gdy doszło do niej w tragiczny sposób i pełen opis człowieka wymaga podania przyczyny śmierci.
Upamiętnienie jednej osoby wymaga wielkiej wprawy literackiej i jednocześnie lekkiego pióra. Napisanie epitafium zlecane jest najczęściej największym artystom współczesnym. Dawniej za jego pomocą opisywano bohaterskie czyny wojowników, a także sławiono artystów. Dziś natomiast stawia się taki swoisty pomnik osobom, które odniosły znaczące zasługi dla państwa lub np. przyczyniły się do jego rozsławienia na świecie. Bardzo często są to osoby aktywnie uczestniczące w życiu publicznym i politycznym, jak również podobnie jak dawniej artyści.
Epitafium jest tekstem świeckim. Nie jest przywiązane do konkretnej religii czy kultury. Jego celem jest zbudowanie najtrwalszego pomnika dla człowieka ważnego dla ogółu. Najróżniejsze epitafia znajdziemy w dorobku wielu kultur na całym świecie. Patrząc wstecz można zauważyć iż rodzajem epitafium jest również pismo obrazkowe pochodzące ze ścian jaskiń w których dawniej zamieszkiwali ludzie. Wiele z malunków obrazowało odwagę, męstwo i niesamowite jak na tamte czasy dokonania człowieka. Wyrażone zostały w zgoła odmienny sposób niż znany nam obecnie jednak bardzo sugestywny i przemawiający do wyobraźni.
Podobne ślady chlubnych opisów znajdziemy na całym świecie. Wystarczy dobrze się rozejrzeć a z całą pewnością wiele elementów historycznych będzie można uznać za rodzaj chlubnego tekstu opisującego ważnych ludzi – epitafium.