Śmierć i związany z nią pochówek zmarłego należą do najmniej przyjemnych momentów ludzkiego życia. Ogromna rozpacz, ból po stracie bliskiej osoby, pustka – na usta cisną się najmniej pozytywne emocje, których w danym momencie nie załagodzi nic. Mimo to, osobom po stracie członka rodziny będzie znacznie łatwiej, gdy ceremonia pogrzebu zostanie przeprowadzona bez problemów i co najważniejsze, pojawiający się na niej goście będą umieli poradzić sobie z sytuacją, będą potrafili zachować się z szacunkiem w obliczu śmierci. Wystarczy kilka gestów, aby bliscy poczuli, że nie zostali sami i że mimo straty bliskiej osoby nadal mogą liczyć na pomoc.
Savoir vivre zachowania na pogrzebie dotyczy nie tylko tych, którzy przybyli fizycznie, aby pożegnać zmarłą osobę. Wiele osób w dobie kryzysu wyjeżdża za granicę, szuka szczęścia w innych regionach globu, pozostawiając dom i bliskich. W niektórych przypadkach choroba lub inne nieszczęśliwe przypadki losu sprawiają, że mimo szczerej chęci – nie możemy pojawić się na pogrzebie. Co wtedy? Psychologie przygotowali kilka porad, jak zachować się należycie względem rodziny, której nie możemy odwiedzić na pożegnaniu bliskiej osoby:
- należy niezwłocznie skontaktować się z rodziną i złożyć najszczersze kondolencje. Preferowanym kontaktem jest telefon. Nową modą jest wysyłanie specjalnych pogrzebowych kartek, jednak nie zapomnijmy o kontakcie telefonicznym – to on jest w takich chwilach najskuteczniejsza formą komunikacji i okazania uczuć po stracie bliskiej osoby.
- nigdy nie składajmy kondolencji przez e-mail – rodzina podczas pochówku zmarłej osoby rzadko korzysta z Internetu. Poza tym internetowe kondolencje nie są zbyt miłym sposobem na okazanie empatii. Unikajmy także SMS’ów lub innych form kontaktu, które ograniczają okazywanie uczuć do minimum.
- zamawiając wieniec należy dopilnować, aby kwiaty dotarły odpowiednio wcześniej. Powinny pojawić się w domu pogrzebowym przed rodziną (należy to ustalić z kwiaciarnią i zarządcą domu pogrzebowego).
- dobrym zwyczajem jest zamawianie mszy świętej w intencji osoby zmarłej.
- szanujmy osobę zmarłą, piszmy o niej w samych superlatywach – mile widziane są także zdjęcia, pamiątki lub wspominki, które znacząco skracają czas żałoby i pozwalają rodzinie wrócić do normalności po stracie osoby bliskiej.
- należyty szacunek należy zachować nie tylko względem osoby zmarłej, ale także jej rodziny. Zachowajmy wszelkie tarczki, dumę – czas zgonu powinien być czasem przemyśleń nad kruchością ludzkiego życia i wspomnień nad osobą, która odeszła ze świata żywych.