Każdy z nas po śmierci chce zostać jak najdłużej zapamiętany. To właśnie z tego powodu na cmentarzach stawiamy pomniki. Większość osób decyduje się na kupno drogich i pięknych nagrobków z jednego powodu – ponieważ są trwałe. Podczas wyboru pomnika należy wziąć po uwagę wiele kwestii. Wybór odpowiedniego kształtu, rozmiaru oraz materiału z jakiego został wyprodukowany to tylko niektóre z nich.
Osoby, które nie miały wcześniej do czynienia z wyborem nagrobka mogą poczuć się nieco przytłoczone, bowiem ilość rożnych modeli jest naprawdę duża. Produkowane są one w zależności od zapotrzebowania. Mają różna wielkość, przeznaczenie (nagrobki pojedyncze lub podwójne) oraz produkowane są z różnego materiału (granit, marmur, piaskowiec). Najbardziej popularne są pomniki przeznaczone na cmentarze chrześcijańskie. Mają one zbliżony wygląd, jednak w sprzedaży dostępne są także inne modele przeznaczone na przykład na cmentarze weterana, czy też cmentarze, na których na grobie umieszcza się jedynie płaskie płyty nagrobne w ziemi.
W zależności od rodzaju cmentarza dozwolona jest różna wielkość pomników. Niektóre nekropolie posiadają katakumby oraz umożliwiają wybudowania grobowców. Skupmy się jednak na tradycyjnych nagrobkach, bowiem to właśnie one cieszą się największym zainteresowaniem.
Posiadanie nagrobka są oczywiste i daje wiele korzyści. Przede wszystkim pozwala zidentyfikować osobę, która została w tym miejscu pochowana. Na każdym nagrobku znajduje się bowiem data urodzenia oraz śmierci, a także imię i nazwisko zmarłego. Wiele osób decyduje się na zamieszczenie epitafium, którego zadaniem jest zachowanie pamięci o osobie zmarłej. Często tekst odnosi się do sentencji biblijnej, ale zdarza się, że mówi nam tez co nieco o samym pochowanym. Zakłady kamieniarskie oferują możliwość uwiecznienia fotografii zmarłego, więc można zobaczyć jak wyglądał on za życia.
Rodzaje nagrobków
W Polsce na cmentarzach najczęściej spotyka się nagrobki tradycyjne w kształcie prostokąta z pionowo ustawioną płytą, na której wyryte zostały informacje na temat osoby pochowanej. Na zachodzie z kolei dużą popularnością cieszą się nagrobki płaskie, umiejscowione na ziemi. W odróżnieniu od naszych rodzimych grobów, nie ma tutaj miejsca na stawianie zniczów ani kwiatów. Jest to zdecydowanie tańsze rozwiązanie, dlatego w Polsce coraz częściej spotyka się tego rodzaju nekropolie. Cmentarze tego rodzaju są estetyczne i jednym spojrzeniem można objąć cały plac.
Materiały
Pomniki mogą być wykonane z wielu różnych rodzajów materiałów. Najbardziej popularny jest granit, ze względu na swoje piękno oraz wytrzymałość. Do wyboru jest wiele odcieni kamienia oraz strukturze włókien. Każda z nich jest inna, co sprawia, że nie dwóch jednakowych pomników, nawet jeśli mają ten sam kształt. Równie często wykorzystuje się marmur, jednak jego popularność jest znacznie mniejsza, ze względu na wyższą cenę i mniejszą wytrzymałość. Coraz większą popularnością cieszą się z kolei metalowe nagrobki, jednak moda na nie dopiero raczkuje na zachodzie.