Kwiaty stanowią element tradycji i nieodłączną cześć rytuału pogrzebowego. W trakcie pochówku, na samym jego końcu jest nawet wyznaczony moment, w którym obecni składają kwiaty na nowo usypanym grobie. Najbliższa rodzina najczęściej wybiera duże wieńce w firmie pogrzebowej zajmującej się organizacją uroczystości. Kwiaty pomagają oddać cześć osobie zmarłej, stworzyć podniosłą atmosferę czy też wyrazić współczucie dla bliskich.
Większość z nas na co dzień nie przykłada wagi do symboliki poszczególnych kwiatów, a gdy pojawia się jakaś okazja czy konieczność ich zakupu udajemy się do kwiaciarni gdzie zdajemy się na wiedzę i pomoc florystyki. Wspólnie dobieramy rodzaj kwiatów, a wielkość wiązanki czy bukietu zostaje uzależniona pułapem finansowym jaki zamierzamy na ten cel przeznaczyć.
Istnieje również tradycja wysyłania wiązanek kwiatowych z kondolencjami do rodziny osoby zmarłej jeszcze przed pogrzebem. Ma to na celu podniesienie tych osób na duchu po stracie, wyrażenie swojego żalu oraz współczucia.
Istnieje kilka rodzajów kwiatów, które są najpowszechniej wybierane i polecane do tworzenia wiązanek pogrzebowych. Są to: astry, gerbery, lilie, róże, mieczyki, goździki oraz chryzantemy.
Co oznacza konkretny wybór?
Biała lilia – to kwiat symbolizujący niewinność i spokój. W kontekście pogrzebowym oznacza to, że takie elementy właśnie przywrócono duszy zmarłej osoby.
Czerwona róża – szacunek, miłość i odwaga. Kwiat bardzo elegancki.
Goździki – są wyborem bardzo klasycznym w okolicznościach pogrzebowych.
Chryzantemy – ich obecność jest równoznaczna ze współczuciem, żalem oraz żałobą.
W polskiej tradycji nie jest ważny kolor kwiatów. Najczęściej dobiera się je pod kątem rodzaju i upina w charakterystyczne wiązanki, które ładnie eksponują ich kolory i elegancję. Umieszczane są również wstęgi, na których umieszcza się różnego rodzaju napisy wyrażające żal po starcie, kondolencję i wyrazy współczucia.
Jeśli jest to możliwe zamówmy wiązankę przynajmniej dzień wcześniej aby w dniu pogrzebu jedynie ją odebrać. Unikniemy w ten sposób spóźnienia lub problemów z jej zakupem.