Pod wieloma zabytkowymi kościołami w Polsce znajdują się krypty. Niektóre z nich są udostępniane dla zwiedzających. O ich istnieniu wielu z nas przypomina sobie przy okazji obchodów dnia Wszystkich Świętych. Zwiedzając starówki i piękne historyczne miasta w naszym kraju warto również znaleźć informacje o tych miejscach i skorzystać z możliwości ich zwiedzenia.
W samym regionie pomorskim krypty zlokalizowane są pod niemal każdym historycznym kościołem. Złożone są w nich najczęściej szczątki duchownych związanych z danym miejscem. Niektóre obecnie są puste, a znajdujące się w nich dawniej ciała zostały przeniesione w inne miejsce, z uwagi na stan krypt lub zmianę ich przeznaczenia. Wiele pozostaje jednak takich, które w dalszym ciągu spełniają swoją dawną funkcję i skrywają w sobie liczne tajemnice. Przykładem może być krypta zlokalizowana w podziemiach Katedry Oliwskiej w Gdańsku, w której do dnia dzisiejszego składane są szczątki zmarłych.
Niemal do czasów obecnych odkrywane są nowe krypty i pochowane w nich szczątki, które skrywają liczne tajemnice. Znajdywane są również trumny ze zwłokami znanych osób, które uznawane zostały za zaginione. Zagadkowość i ogrom wiedzy historycznej krypt stanowi podstawę do prowadzenia w nich badań archeologicznych i poszerzania naszej wiedzy na temat przeszłości, w tym wypadku głównie kościoła.
Podróżując po Polsce napotkamy na liczne kościoły, które zaznaczane są w przewodnikach jako obowiązkowy punkt dla zwiedzających. Najczęściej w tych większych świątyniach ulokowanych w miastach znajdują się rozległe, murowane krypty. W sieci znajdziemy szereg informacji, o tym które możemy zwiedzić. Zaopatrzmy się w takie dane i poznajmy te niesamowite, częściowo straszne i tajemnicze miejsca. Wchodząc do ich wnętrza odczujemy wilgoć i ciemność, niemal jak przy wejściu do starej piwnicy w kamienicy. Są osoby, które paraliżuje strach przed udaniem się do środka, jeśli jednak do nich nie należymy i poziom ciekawości jest w nas większy koniecznie zagłębmy się w ich odkrywanie.