Przemysł funeralny podobnie jak inne dziedziny na przestrzeni lat ulega zmianom, ewoluuje i prze do przodu. Dawniej zupełnie inaczej zapatrywano się na cały obrządek pogrzebowy.
Cześć tradycji oczywiście pozostała, jednak wiele stworzono na nowo. Również dawne cmentarze znacząco odróżniają się od tych dzisiejszych.
Wchodząc na stary cmentarz z cała pewnością bez większego problemu już patrząc na same nagrobki uznamy, że powstały one wiele lat temu. Najczęściej miały one ujednolicony kształt. Przypominały dość masywne kamienne płyty z zawartymi informacjami o osobach zmarłych. Na wielu cmentarzach znajdziemy również dużą ilość rzeźb kamiennych. Przedstawiają one najczęściej sylwetki świętych oraz anioły.
Różnica pojawia się w przypadku grobów biedniejszych rodzin. W takim wypadku zwykle pozostawiano usypany kopiec, który w dostępny dla danych osób sposób ogradzano i ustawiano krzyż z tabliczką, informującą o spoczywającej w danym miejscu osobie.
Wchodząc na współczesny cmentarz zauważymy elegancję, dbałość o szczegóły, różne kolory i wzory kamiennych pomników. Są one również wykonane znacznie bardziej precyzyjnie. Wynika to z dostępności różnych technik, również rozwoju komputeryzacji. Dzięki temu mamy możliwość wykonania niezwykle dokładnego projektu i jego spersonalizowania, co dawniej nie miało miejsca. Jedyną formą przypisania grobu i nagrobka do danego człowieka było umieszczenie na płycie lub tabliczce jego danych.
Wiele dużych cmentarzy posiada podział niejako na strefy. Jest stary i nowy cmentarz. Wynika to najczęściej z decyzji o powiększeniu istniejącego już cmentarza o kolejną przestrzeń i rozpoczęciu pochówków w nowym miejscu. Spacerując po takim cmentarzu bardzo łatwo przekonać się jak bardzo na przełomie lat ewoluowały możliwości i upodobania ludzi względem wyglądu nagrobków. Tworząc mogiłę bliskiej nam osoby możemy czerpać inspirację z różnych etapów tego rozwoju.