Nagrobki w Gdańsku są bardzo urozmaicone. Te na starych nekropoliach oraz krypty pomagają nam lepiej poznać historie tego niezwykłego miejsca, obowiązujące dawniej zwyczaje i trendy społeczne jak również wielokulturowość miejscowości.
Swoistymi nagrobkami są również płyty pamiątkowe i epitafia umieszczone na budynkach należących do Starego Miasta. Maja one często podniosły i wręcz patetyczny styl, a dla wielu z nas pozostają niezrozumiałe i podziwiamy jedynie ich nietuzinkowy wygląd.
Dzisiejsze nagrobki są znacznie prostsze, przynajmniej w naszym rozumieniu. Ich wielkość jest zbliżona, wyróżniają się kształtami pionowej płyty i dodatkami oraz elementami zdobniczymi. Standardowo na nagrobkach umieszcza się nazwisko i imię osoby, która odeszła oraz jej daty narodzin i śmierci. Dodatkowo chętnie korzystamy z różnego rodzaju cytatów czy epitafiów. W modzie pozostaje również wykonywanie różnego rodzaju portretów i wizerunków metodą piaskowania. Także z dużą częstotliwością decydujemy się na dodatki w postaci rabatek kwiatowych, podstawek pod znicze czy wazonów.
Dzisiejsze nagrobki w mieście Gdańsk nie ustępują tym, które wybierane są przez ludność reszty kraju. Najczęściej wykonane są z granitu. Zdobnictwo jest odpowiednio dobrane. Niektóre tworzą wrażenie przepychu i bogactwa, większość jest jednak utrzymana w charakterze stonowanej elegancji.
Nagrobek w Gdańsku to wizytówka dumnego mieszkańca tej części Polski. Krewni dokładają wszelkich starań, aby stworzyć swoim bliskim godne miejsce na cmentarzu. Podczas dokonywania wyboru, odwiedzają liczne zakłady kamieniarskie działające na terenie miejscowości i szukają odpowiedniego pomnika. Kryteria są różne i formułowane indywidualnie. Najważniejsze jest jednak abyśmy byli zadowoleni z wyboru i aby w czasie odwiedzania tego miejsca na nekropolii w naszych myślach formował się obraz zmarłej osoby.
Znalezienie odpowiedniego nagrobka bywa kłopotliwe. Gdyż wiele z nas nie ma z tym do czynienia na co dzień. Jednak z profesjonalną pomocą kamieniarza z pewnością wybierzemy coś właściwego. Pamiętajmy aby przed dokonaniem ostatecznej decyzji sprawdzić umowy z zakładami kamieniarskimi i warunki gwarancji, abyśmy mieli pewność, że w razie potrzeby pomnik będzie naprawiany. Jeśli mieszkamy z dala od cmentarza warto również zorientować się w ofercie firm opiekujących się grobami, aby był on prowadzony w jak najlepszym stanie. Takie oferty wiążą się często również ze składaniem kwiatów i zniczy. Groby są regularnie sprzątane, z czego otrzymujemy dokumentacje fotograficzną. Daje nam to poczucie, że należycie dbamy o nagrobek nawet jeśli nie mamy możliwości częstego odwiedzania cmentarza.
Gdańsk to miasto wchodzące w skład metropolii trójmiejskiej. Jest to również niezwykłe miejsce na mapie Polski. W dziejach historycznych było bardzo silnie pożądane przez wiele narodów i toczyły się wielkie spory o jego przynależność. Sprawiło to między innymi, że na tym terenie mieszkali przedstawicie różnych narodowości, a co za tym idzie powstawały różne cmentarze.
W dzisiejszych granicach administracyjnych Gdańska do roku 1945 powstały 93 cmentarze. Przed rozpoczęciem działań drugiej wojny światowej w mieście znajdowało się 67 nekropolii, jednak po zakończeniu konfliktu większość z nich została zlikwidowana na mocy decyzji administracyjny, z uwagi na brak opiekunów grobów, czego wynikiem było ich coraz większe zaniedbanie. Tereny pocmentarne w znacznej ilości przekształcone zostały na obszary zieleni użyteczności publicznej, jedynie niewielka ich ilość przeznaczona została na inne cele. Wynikiem tych decyzji jest przetrwanie do dnia dzisiejszego jedynie 15 nekropolii w granicach tego wielowiekowego miasta.
Początkowo cmentarze w mieście Gdańsk tworzono w sąsiedztwie kościołów oraz kaplic. Znani kapłani oraz osoby świeckie zasłużone chowano natomiast najczęściej w krypach znajdujących się w kościelnych podziemiach. Niektóre z nich użytkowane są w swojej pierwotnej formie do dnia dzisiejszego, inne zostały zlikwidowane a ciała przeniesione w inne miejsca z rozmaitych przyczyn.
W Gdańsku pojawiały się różne cmentarze wyznaniowe. Na tym terenie w średniowieczu dominowali katolicy, zaś w czasach późniejszych kościół ewangelicki. Przykładowo w rejonie dzielnicy Chełm powstał w XVI wieku cmentarz na potrzeby ludności żydowskiej. Pojawił się również drugi pod koniec XVIII wieku w dzielnicy Wrzeszcz. Powstawały również osobne cmentarze dla innych religii i bezwyznaniowców. Innymi były również cmentarze wojskowe. Pojawiały się one z konieczności grzebania żołnierzy walczących w Gdańsku i okolicach w licznych konfliktach zbrojnych na tym terenie. Były to między innymi nekropolie poległych żołnierzy radzieckich czy cmentarze wielowyznaniowe dla wojskowych poległych w walkach o miasto.
Obecnie w Gdańsku najczęściej zmarli grzebani są na cmentarzach parafialnych zlokalizowanych przy kościołach lub na większych jednostkach komunalnych. Wiele nagrobków jakie obserwujemy na gdańskich cmentarzach ma charakter historyczny, ze względu na fakt iż jest to miasto o niezwykle bogatym zapisie dziejowym.
Jeden z większych cmentarzy w mieście to Srebrzysko. Jest to jednostka komunalna, zlokalizowana w obrębie dzielnicy Wrzeszcz. Pochowani mogą tu zostać wyznawcy każdej religii. Przy głównej bramie cmentarza znajduje się kaplica wykorzystywana w trakcie ceremonii pogrzebowych, oraz sklepiki z kwiatami i zniczami. Idąc przez cmentarz możemy zauważyć że zajmuje on ogromny obszar i swoim zagospodarowaniem przypomina wielki park – znajdziemy tu mnóstwo zieleni i leśne ścieżki.
Wielkie wrażenie robią krypty zlokalizowane z gdańskich zabytkowych kościołach. Niektóre z nich można zwiedzać. Są to również miejsca częściowo tajemnicze, zlokalizowane w ciemnych piwnicach. Część z nich wykorzystuje się w celu chowania zmarłych księży i ważnych świeckich po dzień dzisiejszy.
W ostatnich latach na terenie Gdańska pojawiły się dwa nowe cmentarze parafialne – w Kokoszkach oraz Kiełpinie Górnym. Od roku 2001 istnieje w mieście Kolumbarium, które przylega do Cmentarza Centralnego. Plany urbanistyczne zakładają powstanie nowego cmentarza komunalnego, którzy zlokalizowany zostanie na terenie przylegającym do Obwodnicy, pomiędzy Kiełpinkiem a Złotą Karczmą.
W Gdańsku również jak na terenie całego kraju coraz częściej odbywają się pochówki pokremacyjne. Wynika to oczywiście z ograniczonej przestrzeni cmentarzy, ceny takiego pogrzebu, a także wiele osób prosi o spopielenie po śmierci ze względu na strach, a wręcz fobię przed obudzeniem się w trumnie. Na cmentarzach powstają specjalne miejsca służące umieszczaniu urn z prochami, jak również możliwe jest tradycyjne chowanie ich w grobach ziemnych, jednak w takim miejscu może zostać umieszczone znacznie więcej urn niż trumien.
Gdańsk jest obecnie miastem niezwykle nowoczesnym pomimo swojej ogromnej historii i licznych zabytkowych miejsc. Współcześni gdańszczanie w tworzeniu nagrobków stawiają na elegancki minimalizm. Wszystko powinno do siebie pasować i odpowiednio się komponować. Ważne jest aby nawet skromny pomnik miał w sobie coś indywidualnego świadczącego o zmarłym. Może to być kolor lub odpowiednio dobrana ozdoba, a nawet zdjęcie.
Patrząc wstecz można uznać, że ilość cmentarzy w mieście była przeogromna i musiały one zajmować wielką część jego powierzchni. W istocie dawniej pojawiała się konieczność tworzenia licznych cmentarzy. Dziś dzięki administracji przeciętny mieszkaniec miasta z istnienia wielu z nich nie zdaje sobie sprawy, gdyż zostały przekształcone w coś zupełnie innego.
Zapraszamy do projektowania i zamawiania – najkrótsze terminy, najlepsze ceny.
Gdańsk, Gdynia, Słupsk, Tczew, Wejherowo, Starogard Gdański, Rumia, Chojnice, Malbork, Kwidzyn, Sopot, Lębork, Pruszcz Gdański, Kościerzyna, Reda, Bytów, Ustka, Władysławowo, Kartuzy, Człuchów, Puck, Miastko, Sztum, Nowy Dwór Gdański, Czersk, Prabuty, Pelplin, Skarszewy, Gniew, Żukowo, Czarne, Dzierzgoń, Debrzno, Brusy, Nowy Staw, Jastarnia, Łeba, Kępice, Hel, Skórcz, Czarna Woda, Krynica Morska