Wybierając nagrobek w Łodzi pojawiają się przed nami takie same możliwości jak w innych polskich miastach. Najpopularniejszym materiałem jest granit.
Jest on dostępny w rozmaitych barwach i odcieniach, z których możemy dowolnie wybrać najodpowiedniejszy. Napisy i wszelkie elementy zdobnicze wykonujemy obecnie najchętniej z zastosowaniem metody piaskowania. Zapewnia ona trwałość grawerunku, a jednocześnie jest znacznie tańsza od kucia liter w kamieniu.
Każdy łódzki nagrobek ale również te w innych częściach kraju powinien być odpowiednio spersonalizowany i nie chodzi tu jedynie o umieszczenie odpowiedniego imienia i nazwiska. Jeśli osoba, która odeszła przez całe życie nienawidziła czarnego koloru i unikała go jak mogła zarówno w swoim otoczeniu jak i ubiorze nie wystawiajmy jej czarnego nagrobka. Wybierzmy inny odcień granitu i wyraźmy jaka była i kim była.
Dobranie odpowiedniego pomnika i wszelkich jego elementów jest niezwykle trudne gdyż stajemy przed tą koniecznością w obliczu odejścia kogoś kto był nam bliski i traktujemy całą sytuację niezwykle emocjonalnie. Pamiętajmy, że odpowiedni czas na ustawienie nagrobka na cmentarzu następuje mniej więcej pół roku po pogrzebie. Przed upływem tego czasu nie zajmujmy się tą kwestią, pozwólmy sobie na pogodzenie się ze stratą, na uspokojenie szalejących emocji. Gdy minie sześć miesięcy ze znacznie większym spokojem podejmiemy wszelkie decyzję. W ten sposób wybierzemy dobrą firmę i najlepszy możliwy pomnik dla osoby, którą kochaliśmy i w wyraźny sposób zostawimy po niej pamiątkę, pokazując kim była.
Łódź jest miastem zlokalizowanym w środkowej Polsce. Stanowi jeden z większych ośrodków miejskich w naszym kraju. Zajmuje bowiem trzecie miejsce pod względem ilości ludności zameldowanej oraz czwarte jeśli chodzi o powierzchnię. Druga wojna światowa również odcisnęła piętno na tej miejscowości. Niemieckie wojska wkroczyły tu już 8 września 1939 roku. Jeszcze w tym samym roku Łódź została włączona do III Rzeszy Niemieckiej. Z ogromnymi represjami spotkała się tu miejscowa inteligencja. Do końca roku wymordowano około 1500 osób, byli to duchowni, urzędnicy i intelektualiści.
W Łodzi, podobnie jak w innych regionach Polski znajdują się różnego rodzaju cmentarze. Miejsce to było świadkiem wielu mordów i tragedii. Zmieniała się władza, zamieszkiwali tu ludzie różnych narodowości i wyznań. Tym co po nich pozostało, świadectwem ich bytności i uczestnictwa w życiu miasta są cmentarze i zlokalizowane na nich nagrobki.
Na terenie miasta Łódź zlokalizowane zostały liczne cmentarze. Na wielu z nich znajdują się zabytkowe budowle, niezwykle cennej architektury sepulkralnej. Za najstarsze, na których znajdują się największe ilości takich budynków uznaje się:
- Zespół Cmentarzy przy ulicy Ogrodowej (posiada części wyznaniowe – prawosławną, katolicką oraz ewangelicką),
- Nekropolia żydowska – znajduje się w północnej części miasta, ma powierzchnię42 ha, pochowanych zostało tu przeszło 230 tysięcy osób.
- Nekropolia żydowska
Wielki cmentarz zlokalizowany w północnej części miejscowości. Usytuowany jest pomiędzy ulicami : Zagajnikową, Bracką, Inflancką i Zmienną. Założony został w 1892 roku. Jeśli weźmiemy pod uwagę jego powierzchnię, aż 42 ha, to jest to największy cmentarz żydowski w Polsce. Pochowano tu przeszło 230 tysięcy osób, z czego około 45 tysięcy to nagrobki osób, które zostały zamordowane lub zmarły w czasie funkcjonowania getta w Łodzi. Gdy doszło do jego założenia stanowił największą nekropolię żydowska w całej Europie. Większość nagrobków na cmentarzu utrzymanych zostało w kształcie macewy. Przy głównej alei spotkamy wiele mogił o charakterze grobów rodzinnych. Przy alei reprezentacyjnej napotkamy monumentalne Mauzoleum Izraela Poznańskiego, które stanowi największą na świecie żydowską budowlę cmentarną.
Ten żydowski cmentarz wraz ze swoją wspaniałą architekturą i nagrobkami został wpisany do rejestru zabytków w 1980 roku, w cztery lata później powołano specjalny komitet, który zajmował się opieką nad nekropolią. Powoli można obserwować jak miejsce to jest odrestaurowywane, odświeżane i oczyszczane. W roku 2015 cmentarz zyskał miano pomnika historii.
- Zespół Cmentarzy przy ulicy Ogrodowej
Nazywany również starym cmentarzem w Łodzi. Jest to nekropolia trój wyznaniowa. Znajdują się tu sekcje – prawosławna, katolicka oraz ewangelicka. Część katolicka zajmuje 11 ha, prawosławna niespełna 1ha oraz ewangelicka 9 ha. Założony został w 1855 roku, co sprawia że jest jednym z najstarszych w mieście. Znajduje się na skrzyżowaniu ulic Srebrzystej oraz Ogrodowej. W roku 2015 nekropolia ta zyskała miano pomnika historii.
Stary łódzki cmentarz jest gratką dla miłośników zabytkowej architektury. Znajdują się tu mauzolea i grobowce, które wpisano do rejestru zabytków. Chowano tu osoby znane i zasłużone. W zależności od części cmentarza, należące do określonej narodowości.
- Cmentarz św. Rocha na Radogoszczu w Łodzi
Stanowi jeden z najważniejszych łódzkich cmentarzy. Powstał w czasie dwudziestolecia międzywojennego w XX wieku. Jest to cmentarz wyznaniowy rzymsko-katolicki. Początkowo był to niewielki cmentarz ewangelicki, przy którym utworzono katolicki. Od roku 1945 rozpoczęto chrześcijańskie pochówki również w części ewangelickiej. Na tej nekropoli umieszczona została mogiła ofiar nazizmu pochodzących z pobliskiego więzienia, mogiła zabitych oficerów z Armii Łódź oraz prochy żołnierzy Polski Podziemnej, które zostały ekshumowane z cmentarza żydowskiego.
Cmentarze Protestanckie w Łodzi
- Cmentarz ewangelicko- augsburski przy ulicy Ogrodowej, stanowi jedną z trzech części cmentarza starego w Łodzi.
- Cmentarz Doły w Łodzi – jeden z największych i najważniejszych łódzkich cmentarzy. Powstał pod koniec XIX wieku. W początkach swojego istnienia stanowił miejsce pochówku luteran oraz rzymskich katolików. Z czasem utworzono osobne sekcje dla baptystów, muzułmanów, prawosławnych i mariawitów. Na cmentarzu usytuowane są również miejsca pamięci narodowej (Pomnik ofiar terroru hitlerowskiego, pomnik ofiar pomordowanych w obozach hitlerowskich, pomnik młodocianych ruchu oporu oraz grób wojenny czyli zbiorowa mogiła bojowników z lat 1905-1907).
- Cmentarz ewangelicko-reformowany w Łodzi – do jego założenia doszło w 1904 roku. Znajduje się przy ulicy Rejtana. Zajmuje niewielki teren.
Cmentarze Katolickie w Łodzi
- Cmentarz św. Rocha na Radogoszczu w Łodzi.
- Cmentarz św. Franciszka w Łodzi – powstał w 1888 roku, zajmuje powierzchnię 4,75 ha. Usytuowany pomiędzy ulicami Kominową, Komorniki, Rzgowską oraz Chóralną. Zachowały się tu zabytkowe nagrobki z początku XX wieku oraz dwudziestolecia między wojennego, jak również piękna kaplica cmentarna powstał w 1928 roku.
- Cmentarz na Łagiewnikach – do jego otwarcia doszło w 1902 roku. Zajmuje powierzchnię 1,4 ha. Pozostaje w jurysdykcji parafii św. Antoniego. Kaplica cmentarna powstała w latach 70 XX wieku, a tuż obok niej znajduje się kwatera żołnierzy Armii Krajowej.
- Cmentarz na Mani – powstał w 1914 roku. Zajmuje powierzchnię 10,9 ha. Znajduje się tu zbiorowa mogiła żołnierzy poległych w czasie kampanii wrześniowej.
- Cmentarz katolicki św. Wojciecha w Łodzi – powstał w 1923 roku. Zajmuje powierzchnię12,2 ha. Potocznie nazywa się go cmentarzem na Kurczakach.
- Cmentarz Wszystkich Świętych na Olechowie w Łodzi – zlokalizowany przy ulicy zakładowej 4. W granicach cmentarza znajduje się pierwsze łódzkie krematorium oraz jedyna w mieście kwatera dla grobów urnowych.
- Cmentarz katolicki przy ulicy Ogrodowej – część starego cmentarza trój wyznaniowego.
- Cmentarz Zakrzew w Łodzi – składa się z dwóch części katolickiej oraz komunalnej. Jako pierwszy powstał cmentarz św. Anny czyli katolicki, w 1898 roku. Część komunalna przylegająca do niego powstała w 1975 roku. Kaplica cmentarna na cmentarzu św. Anny pochodzi z 1907 roku. Znajduje się tu Pomnik Sybiraków oraz kwatera żołnierzy i weteranów wojny polsko-bolszewickiej.
Zapraszamy do projektowania i zamawiania – najkrótsze terminy, najlepsze ceny.
Łódź, Piotrków Trybunalski, Pabianice, Tomaszów Mazowiecki, Bełchatów, Zgierz, Skierniewice, Radomsko, Kutno, Zduńska Wola, Sieradz, Łowicz, Wieluń, Opoczno, Aleksandrów Łódzki, Ozorków, Rawa Mazowiecka, Konstantynów Łódzki, Głowno, Łęczyca, Koluszki, Brzeziny, Wieruszów, Żychlin, Zelów, Poddębice, Tuszyn, Pajęczno, Sulejów, Działoszyn, Krośniewice, Drzewica, Przedbórz, Stryków, Rzgów, Złoczew, Warta, Biała Rawska, Uniejów, Kamieńsk, Wolbórz, Błaszki, Szadek