Nagrobki w Lublinie z całą pewnością są urozmaicone. Wynika to z faktu, iż znajdziemy tu cmentarze różnych grup wyznaniowych, jak również pomniki pochodzące z rozmaitych okresów dziejowych.
Każda religia tworzy własne, odpowiednio dobrane i pasujące do tradycji nagrobki, więc różnice mogą być znaczące. Podobnie jeśli chodzi o datę wystawienia kamienia na cmentarzu. Oczywiście wiele technik, w tym kucie w kamieniu dają możliwość zachowania na lata. Jednak z pewnością każdy zwróci uwagę jak zmieniały się gusta, upodobania, jak również możliwości techniczne i estetyka nagrobków na przełomie lat, a nawet wieków, gdyż pierwsze nagrobki z Lublina przekroczyły wiek stu lat.
Niezależnie od tego w jakiej części globu czy kraju się znajdujemy. Nie patrząc na to jaką religię wyznajemy z całą pewnością każdemu zależy na godnym pożegnaniu osoby zmarłej i zrobieniu tego w zgodzie z własnymi przekonaniami i osoby, która odeszła. W dzisiejszym świecie nie stanowi to już większego problemu. Załatwienie wszystkich spraw związanych z pogrzebem staje się oczywiste i stosunkowo uproszczone. Jednak Lublin pokazuje nam nagrobki z samych początków istnienia cmentarzy. Obserwujemy tu najstarszy kompleks nekropolii, różnych religii w naszym kraju. Możemy podziwiać piękne, zachowane mogiły, które wykonali ludzie ponad sto lat temu. To niezwykle ważne z punktu widzenia historii i z całą pewnością może zachwycać.
Obecnie wykonanie nagrobka przychodzi nam dość łatwo. Projektujemy go samodzielnie w sieci lub udajemy się do wybranego zakładu kamieniarskiego. Jeśli minął odpowiedni czas od pogrzebu, a powinno to być pół roku, to zamawiamy nagrobek i otrzymujemy termin realizacji prac i ustawienia wszystkiego na cmentarzu. Trwa to znacznie krócej niż dawniej. Dziś dużą część pracy wykonują maszyny. Dawniej kamieniarz był artystą. Każda litera była ręcznie kuta, również ozdoby. Stąd wykonanie zamówionego nagrobka mogło pochłonąć znacznie więcej czasu.
Lublin jest miejscowością w południowo-wschodniej Polsce posiadającą duże znaczenie historyczne. Jednocześnie stanowi stolicę województwa Lubelskiego i jest największym miastem na wschodnim brzegu Wisły. Wzmianki na jego temat są bardzo stare i sięgają początków polskiej monarchii. Lublin był miejscem wielu bitew, już w czasach królewskich.
W historii nowożytnej z pewnością wspomnieć należy o wielkiej roli miasta w trakcie działań II wojny światowej. Pierwsze naloty miały tu miejsce już 2 września 1939 roku. Niemieckie wojska pojawiły się w mieście już 18 września. W latach okupacyjnych oddziały hitlerowskie stworzyły na terenie Lublina obóz koncentracyjny Majdanek oraz getto dla ludności żydowskiej. Jest to miejscowość, która ze swoich wojennych dziejów z całą pewnością dobrze pamięta represje wobec inteligencji oraz ludności polskiej pochodzenia żydowskiego.
Na terenie Lublina znajdują się obecnie następujące cmentarze
- Stary cmentarz żydowski w Lublinie
Jest z całą pewnością najstarszy w mieście jednak należy również do najstarszych cmentarzy tej grupy wyznaniowej w Polsce. Ma on powierzchnię około 1 ha. Znajdujące się tu nagrobki – macewy są niezwykle cennymi zabytkami, dla regionu jak i dla całego kraju. Najstarsza macew pochodzi z 1541 roku, a na całym cmentarzu jest ich przeszło 60. Zgodnie z żydowską tradycją nekropolia zlokalizowana została na wzniesieniu. Nosi ono nazwę Grodzisko. Zlokalizowane jest pomiędzy ulicą Floriańską oraz Kalinowszczyzną. Tuż obok znajduje się kościół Salezjanów. Ze wzniesienia rozpościera się przepiękny widok na Stare Miasto. Jest to miejsce o dużym znaczeniu historycznym, stanowiące o wielowiekowej obecności Żydów w tym regionie. Nagrobki tutaj mają od zaledwie kilkudziesięciu centymetrów wysokości do nawet dwóch metrów. Niektóre są okazałe, inne niezwykle skromne. Płyty wykonane są z kamienia lub piaskowca. Zakończono je pod kątem prostym lub półkoliście.
- Nowy cmentarz żydowski w Lublinie
Ma powierzchnie około 8,6 ha. Znajduje się przy ulicy Walecznych. W tym miejscu umiejscowionych jest około 50 nagrobków. Do jego założenia doszło 1829 roku. W czasach I wojny światowej stał się żydowskim cmentarzem wojennym. Działania nazistów w trakcie II wojny światowej doprowadziły do jego niemal całkowitego zdewastowania. Pozostały dwa zniszczone ohele, pusty plac i niewielki fragment muru. Macewy zostały użyte przez Niemców do utwardzania Czarnej Drogi w obozie koncentracyjnym Majdanek. Gdy wojna dobiegła końca władze miejskie pozwoliły na stworzenie drogi przez środek nekropolii, która podzieliła ją na dwa place. U schyłku lat 80 XX wieku miejsce to zostało objęte opieką fundacji należącej do Sary i Manfreda Frenklów. Dzięki temu w 1989 roku cmentarz został wpisany do rejestru zabytków. Wśród 50 znajdujących się tutaj nagrobków jest wiele współczesnych. Część tej nekropolii została specjalnie wydzielona i jest nadal użytkowana przez lubelską gminę żydowską.
- Cmentarze komunalne
W lublinie znajdują się takie dwa. Jeden nosi znaczące dla miasta miano „ Majdanek” i znajduje się przy ulicy Droga Męczenników Majdanka, drugi natomiast zlokalizowany został przy ulicy Białej. Są to czynne cmentarze, na których mogą być chowani ludzie niezależnie od swojego wyznania. Nagrobki na tego typu nekropoliach nie różnią się od tych jakie znajdujemy w innych polskich miastach. Są oczywiście urozmaicone pod kontem wiary i upodobań danych osób. Niektóre są zachowane w skromnej stylistyce, inne emanują przepychem i bogactwem.
- Cmentarze rzymskokatolickie
Jest to z całą pewnością wyznanie dominujące w naszym kraju. Cmentarze rzymskokatolickie w Lublinie znajdują się cztery. Są to nekropolie przy ulicy Lipowej, przy ulicy Unickiej, przy ulicy rek. Henryka Raabego oraz przy ulicy Walecznych. Cmentarze te podlegają zarządowi duchownych określonych kościołów. Osoby, które są tu chowane należą do chrześcijan. Na nagrobkach znajdujących się na tych cmentarzach znajdziemy liczne nawiązania do wiary. Mogą to być wizerunki krzyża, świętych, Matki Boskiej, Jezusa Chrystusa czy cytaty z Biblii, modlitw.
Nekropolia przy ulicy Lipowej obejmuje dodatkowo cmentarze prawosławny (ulica rek. Henryka Raabego), ewangelicko – augsburski oraz wojskowo- komunalny (główne wejście od strony ulicy Białej). Jest to jednocześnie najstarszy i najbardziej znany zespół cmentarzy we wschodniej Polsce. Według badaczy powstał on w 1794 roku.
Lublin z całą pewnością posiada niezwykle bogatą historię, która może fascynować. Miasto szeroko i wielokrotnie zapisywało się na kartach dziejowych. Odbywało się tu wiele walk, bitew, miały miejsce drastyczne wydarzenia w czasie drugiej wojny światowej. Nie bez znacznie jest również fakt, iż zamieszkiwało tu wielu znakomitych i zasłużonych polaków, których mogiły znajdują się na tutejszych nekropoliach.
Zapraszamy do projektowania i zamawiania – najkrótsze terminy, najlepsze ceny.
Lublin, Chełm, Zamość, Biała Podlaska, Puławy, Świdnik, Kraśnik, Łuków, Biłgoraj, Lubartów, Łęczna, Tomaszów Lubelski, Krasnystaw, Hrubieszów, Dęblin, Międzyrzec Podlaski, Radzyń Podlaski, Włodawa, Janów Lubelski, Parczew, Poniatowa, Ryki, Opole Lubelskie, Józefów, Bełżyce, Terespol, Bychawa, Szczebrzeszyn, Rejowiec Fabryczny, Nałęczów, Kazimierz Dolny, Kock, Tarnogród, Zwierzyniec, Krasnobród, Stoczek Łukowski, Annopol, Piaski, Łaszczów, Ostrów Lubelski, Tyszowce, Frampol, Modliborzyce