Większość współczesnych pomników nagrobnych w poznaniu wykonuje się z granitu. Mniejszą popularnością cieszą się piaskowiec lub marmur.
Ten najbardziej popularny daje nam możliwość wyboru jednego z wielu kolorów, jest również stosunkowo łatwy w konserwacji i w przystępnej cenie. Z całą pewnością także poziom elegancji niektórych barw przemawia za tym, że decydujemy się właśnie na ten a nie inny materiał.
Kwestia liternictwa i zdobnictwa niczym nie odbiega od tego co dominuje w innych miastach naszego kraju. Litery wykonywane są wedle gustu zamawiającego. Mogą być piaskowane, kute lub metalowe. Na starych nagrobkach najwięcej znajdziemy tych kutych. Obecnie bardzo popularne są piaskowane. Jest to jednak metoda stosunkowo nowa, wymagające odpowiedniego sprzętu.
Wybór nagrobka w Poznaniu jest równie kłopotliwy dla rodziny co dla każdego przeciętnego polaka, chcemy bowiem zawrzeć w nim indywidualizm i cechy zmarłej osoby. Czasem decyduje o tym kolor płyty, innym razem czcionka jaką wykonane zostaną napisy a jeszcze w kiedy indziej ozdoby i dodatki. Każdy z nas jest inny. Jednak na cmentarzu mamy do zagospodarowania niewielki kamień i nie wiemy jak w najlepszy sposób przedstawić na nim osobę zmarłą. Z pewnością pomoże nam doświadczony kamieniarz. Pomocne bywają również różnego rodzaju wiersze, epitafia czy cytaty. Oddają one miłość i przywiązanie, a to jest najważniejszy element tęsknoty za zmarłym człowiekiem.
Poznań to miasto znajdujące się w zachodniej części naszego kraju, w województwie Wielkopolskim. Posiada duże znaczenie historyczne i gospodarcze. Jest on piątym pod względem liczby zamieszkującej ludności miastem Polski.
Podobnie jak w innych dużych miastach tak i w Poznaniu istnieje wiele zakładów kamieniarskich, które oferują nam swoje usługi w kwestii wystawienia pomnika bliskiej nam osobie. Różnorodność sprawia, że często ciężko nam podjąć decyzje, z której opcji skorzystamy. Najlepszym rozwiązaniem jest określenie czego oczekujemy i udanie się do kilku rzemieślników i poproszenie o ofertę, obejrzenie wcześniejszych realizacji. W ten sposób ocenimy jakość, warunki gwarancji oraz pułap cenowy.
Na terenie Poznania znajdują się liczne cmentarze różnych wyznań religijnych. A wśród nich:
Cmentarze już nie istniejące:
- Park Manitiusa,
- Cmentarz ewangelicki w Junikowie,
- Cmentarz w Antoninku przy ulicy Leśnej,
- Cmentarze ewangelickie na Morasku,
- Cmentarz ewangelicki na Piątkowie,
- Cmentarz olęderski w Nowej Wsi Dolnej,
- Cmentarz Parafii Świętego Marcina,
- Cmentarz ewangelicki na Starołęce.
Cmentarze zabytkowe:
- Cmentarz przy ul. Samotnej,
- Cmentarz Górczyński,
- Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan,
- Cmentarz Jeżycki,
- Cmentarz Bożego Ciała.
Cmentarze żydowskie:
- Cmentarz żydowski na Muszej Górze,
- Cmentarz żydowski,
- Cmentarz żydowski przy ul. Engeströma.
Cmentarze na Cytadeli:
- Cmentarz Bohaterów Radzieckich,
- Cmentarz parafii św. Wojciecha,
- Cmentarz Wojenny Wspólnoty Brytyjskiej,
- Cmentarz Garnizonowy w Poznaniu,
- Prawosławny Cmentarz Garnizonowy,
Cmentarz Bohaterów Polskich.
- Cmentarze komunalne:
- Cmentarz Miłostowo,
- Cmentarz Junikowo.
- Cmentarze katolickie:
- Cmentarz Górczyński,
- Cmentarz Bożego Ciała,
- Cmentarz parafii Matki Bożej Częstochowskiej,
- Cmentarz Parafialny św. Jana Vianneya,
- cmentarz na Smochowicach,
- Cmentarz Parafii Matki Bożej Pocieszenia,
- Cmentarz parafii św. Stanisława Kostki.
Już sama lista poznańskich cmentarzy uświadamia nam szeroki przekrój kulturowy, dziejowy, religijny i historyczny miasta. Możemy na terenie miejscowości podziwiać pełen wachlarz nekropolii. Na niektórych obejrzymy zabytkowe nagrobki, na innych te w których dominuje konkretne wyznanie religijne i związane z nim zwyczaje. Inne natomiast będą całkowicie nowoczesne z nagrobkami zbliżonymi wyglądem do tych które obserwujemy na nowożytnych cmentarzach w całym kraju.
Dawniej na terenie miasta zamieszkiwało wiele osób wyznania żydowskiego czy ewangelickiego. W związku z tym istnieją liczne cmentarze tych wyznań. Nekropolie żydowskie znacząco różnią się symboliką i wyglądem nagrobków od tych jakie obserwujemy na tych katolickich czy komunalnych. Ich architektura może wręcz zachwycać i pozwalać poznać lepiej inną kulturę. Te ewangelickie, po których do dziś zachowały się jedynie pozostałości były zbliżone wyglądem do katolickich.
Spacer po zabytkowym cmentarzu w mieście pozwala niemal przenieść się w inną epokę. Przez jakiś czas otaczają nas budowle, które przetrwały setki lat. Wykonane zostały w podniosłym stylu. Patrząc na fakt iż dzisiejsze groby są niskie, to godne podziwu może być to jak niekiedy te dawne nagrobki wykonane przy znacznie większym nakładzie ludzkiej pracy, bez pomocy wielu narzędzi technicznych jakie znamy dziś, niejako nad nami górują. Niektóre robią tak wielkie wrażenie kunsztem swojego wykonania i pięknymi zdobieniami, że musimy zatrzymać się na chwilę aby mieć możliwość ich podziwiania.
Największą różnorodność nagrobków w Poznaniu obserwujemy jednak na cmentarzach komunalnych. Składane są na nich ciała i prochy osób przynależnych do różnych wyznań religijnych. Stwarza to niezwykle piękny obraz różnorodności naszego społeczeństwa i pokazuje równość ludzi. Każdy po śmierci zostanie złożony do grobu, niezależnie od swoich przekonań.
Historia Poznania jest z pewnością niezwykle bogata. Dziś to miasto również stanowi ważny punkt na mapie Polski. Głównie ze względu na swój poziom gospodarczy i ilość oferowanych miejsc pracy. Do tej części kraju zjeżdżają różni ludzie, gdyż jest tu bardzo niskie bezrobocie. Niektórzy z nich w pewnym momencie wracają w rodzinne strony, inni już na zawsze stają się poznaniakami , tu zakładają rodziny i żyją, jak również tutaj zostają pochowani.
Obecnie na cmentarzach istnieją również miejsca, w których możliwe jest ustawienie urny z prochami bliskiej osoby wraz z odpowiednią tablicą. Jednak bardzo często pomimo decyzji o kremacji decydujemy się na klasyczny pochówek urny w grobie ziemnym. Jest to element wiary i tradycji, który pozostaje nadal silnie zakorzeniony w naszym społeczeństwie.
Liczne cmentarze na terenie Poznania pokazują nam zmieniającą się kulturę ludzi tego regionu, jak również przynależność narodową i kulturową. W mieście na przełomie wieków mieszkali różni ludzie. Część jednostek nie przetrwała do dnia dzisiejszego jednak istnieje wiedza i ich istnieniu, którą pogłębiły badania archeologiczne na tym terenie. Cmentarze są jedną z większych kopalni wiedzy o przeszłości. Poznajemy nazwiska ludzi, na ich podstawie może określić ich narodowość, pochodzenie czy religie. Czasem możliwe jest nawet odnalezienie żyjących obecnie krewnych, którzy nie mieli pojęcia, że ktoś z ich rodziny spoczywa właśnie w tym miejscu.
Podsumowując można stwierdzić, iż na terenie miasta Poznań znajduje się wiele cmentarzy urozmaiconych kulturowo, które stanowią wizytówkę i źródło wiedzy o tej miejscowości. Z całą pewnością jest to miejsce na mapie Polski, na które warto zwrócić baczniejszą uwagę w czasie poznawania historii państwa Polskiego. Różnorodność nagrobków pozwala nam natomiast podziwiać niesamowity kunszt rzemieślniczy żyjących dawniej ludzi. Ich dzieła niekiedy budzą ogromny zachwyt po dzień dzisiejszy. Wynika to zapewne również z faktu iż większość elementów wykonywali oni własnoręcznie, a nie jak dziś za pomocą odpowiednich maszyn. Praca była długotrwała i trudna, a powstałe dzieła pełne wyobraźni i artyzmu.
Nagrobki w Poznaniu mają wielowiekowy przekrój. Możemy obserwować również to jak zmieniały się na przełomie lat. Odmienność pojawiała się w technice wykonania, wielkości czy zdobieniach płyt nagrobnych. Ich wygląd i podniosłość jednak zawsze stanowiły niezwykle istotny element. Obecnie również kładziemy na elegancje która stanowi o oddaniu ostatniej czci bliskiej nam osobie, która zakończyła swój żywot. Czasem warto również spojrzeć na cmentarz nie jako na miejsce powiązane ze śmiercią, ale jako na miejsce gdzie eksponowana jest sztuka. Zobaczymy wówczas na nim z całą pewnością znacznie więcej piękna.
Zapraszamy do projektowania i zamawiania najkrótsze terminy, najlepsze ceny.
Poznań, Kalisz, Konin, Leszno, Chodzież, Margonin, Szamocin, Czarnków, Trzcianka, Krzyż Wielkopolski, Wieleń, Gniezno, Czerniejewo, Kłecko, Trzemeszno, Witkowo, Gostyń, Borek Wielkopolski, Krobia, Pogorzela, Poniec, Grodzisk Wielkopolski, Rakoniewice, Jarocin, Żerków, Kalisz, Stawiszyn, Kępno, Koło, Dąbie, Konin, Golina, Kościan, Czempiń, Wielichowo, Kłodawa, Przedecz, Kleczew, Rychwał, Sompolno, Ślesin, Krzywiń, Śmigiel, Kobylin, Koźmin Wielkopolski, Zduny, Leszno, Osieczna, Rydzyna, Międzychód, Sieraków, Nowy Tomyśl, Lwówek, Opalenica, Zbąszyń, Oborniki, Rogoźno, Ostrów Wielkopolski, Nowe Skalmierzyce, Odolanów, Raszków, Ostrzeszów, Grabów nad Prosną, Mikstat, Piła, Łobżenica, Ujście, Wyrzysk, Wysoka, Pleszew, Dobrzyca, Buk, Kostrzyn, Kórnik, Luboń, Mosina, Murowana Goślina, Pobiedziska, Puszczykowo, Stęszew, Swarzędz, Rawicz, Bojanowo, Jutrosin, Miejska Górka, Słupca, Zagórów, Szamotuły, Obrzycko, Ostroróg, Pniewy, Wronki, Środa Wielkopolska, Śrem, Dolsk, Książ Wielkopolski, Turek, Dobra, Tuliszków, Wągrowiec, Gołańcz, Skoki, Wolsztyn, Września, Miłosław, Nekla, Pyzdry, Złotów