Nagrobki w Szczecinie uzależnione są od konkretnego cmentarza. Na cmentarzach, które istnieją od bardzo dawna widzimy szeroki przekrój różnych rodzajów pomników. Zależnie od tego kiedy były wykonane różnią się między sobą warsztatem.
W miejscowości znajdziemy również wiele nagrobków i pomników stanowiących miejsca pamięci narodowej. II wojna światowa odcisnęła piętno na Szczecinie. Jednak pomimo iż duża część miasta została zniszczona w bombardowaniach, to większość cmentarzy nie ucierpiała i działa do dziś. Stanowiąc jednocześnie świadectwo dawnych czasów.
Zamawianie podobnie jak w reszcie naszego kraju odbywa się bezpośrednio w stacjonarnych zakładach kamieniarskich lub w sieci, gdzie mamy możliwość samodzielnego zaprojektowania dowolnej płyty dla bliskiej nam osoby. Niezależnie od tego na jaką opcję się zdecydujemy zadbajmy aby nagrobek był w pełni spersonalizowany i oddawał osobowość osoby zmarłej.
Szczecin jest stolicą województwa zachodniopomorskiego i jednocześnie największym miastem w tym regionie. Leży nad rzeką Odrą. Jest trzecią miejscowością Polski pod względem powierzchni i siódmą z uwagi na liczbę ludności. Znana historia osadnictwa na terytorium miasta sięga VIII wieku, w IX w. powstał tu gród otoczony fosą.
II wojna światowa odcisnęła znaczące piętno na tej miejscowości. W październiku 1939 roku utworzono Wielkie Miasto Szczecin, które funkcjonowało w tej formie do zakończenia wojny. W jego obrębie stworzono około 10 obozów pracy przymusowej. Wojska alianckie przeprowadzały bombardowania Szczecina, czego skutkiem było niemal doszczętne zniszczenie całej infrastruktury. W kwietniu 1945 roku doszło do zdobycia miasta przez oddziały Armii Czerwonej.
Obecnie na terenie miasta znajduje się sześć czynnych cmentarzy i siedem nekropolii nieczynnych. Są one istotne na historycznej mapie miasta i stanowią element jego dziejowej opowieści.
Cmentarze Szczecina:
Cmentarz Centralny
Działająca nekropolia, stanowiąca największy cmentarz na terenie Polski oraz trzeci pod względem wielkości w Europie. Zajmuje powierzchnię 172,33 hektara. Pochowano na jego obszarze przeszło 300 tysięcy osób. Do jego założenia doszło 6 grudnia 1901 roku. Ma charakter komunalny. Główna brama cmentarza znajduje się na ulicy Ku Słońcu. Piękna kaplica cmentarna oraz brama główna powstały w latach 1900-1903. Do roku 1925 dobudowane zostały także kostnica oraz krematorium. Już na etapie projektowania podjęto kroki aby cała nekropolia maksymalnie przypominała park – ogród. Znajduje się tu piękna fontanna i zadbane drzewostany, a także zbiorniki wodne, szerokie aleje obsadzane dekoracyjnymi drzewami oraz żywopłoty.
Na tej ważnej dla miasta nekropolii znajdziemy kilkadziesiąt pomników, które poświęcone są między innymi : ofiarom stalinizmu, Bohaterom września 1939, „tym, którzy nie powrócili z morza”, Pionierom Szczecina, Sybirakom. Znajduje się tu również najstarszy krzyż pochodzący z czasów cmentarza garnizonowego wykonany z żeliwa, który upamiętnia żołnierzy poległych w wojnie francusko- pruskiej w latach 1870-1871. Podziwiać tu można również Krzyż Katyński. W okolicach drugiej bramy odbył się potajemny pochówek ofiar Grudnia 1970.
Cmentarz w Zdrojach
Zlokalizowany jest w dzielnicy Zdroje, przy ulicy Poległych. Ma charakter komunalny. Do jego założenia doszło w drugiej połowie XIX wieku. W początkach swojego istnienia był przeznaczony dla wiernych wyznania ewangelickiego. W roku 1921 znacznie go powiększono. Kaplica cmentarna w nowej części została wybudowana w 1937 roku i rozebrano ją w latach powojennych. Obecnie cmentarz ma powierzchnię 3,38 hektara i pochowano na nim około 7 tysięcy osób.
Cmentarz w Dąbiu
Zlokalizowany jest w dzielnicy Szczecina Dąbie, przy ulicy Goleniowskiej. Jego granice wyznaczono w 1914 roku, natomiast do założenia nekropolii doszło w 1930 roku. Już od momentu swojego powstania stanowił cmentarz komunalny, na którym chowani byli zarówno katolicy jak i ewangelicy. Najstarszy nagrobek jaki zachował się na tej nekropolii pochodzi z 1923 roku. Po kaplicy cmentarnej, która powstała w 1938 roku do dnia dzisiejszego pozostały jedynie ślady fundamentów. Na tej nekropolii grzebani byli Polacy, którzy w czasie II wojny światowej zostali zesłani na roboty przymusowe do Szczecina. Na przełomie lat 80 i 90 XX wieku cmentarz został znacznie powiększony. Dzisiaj jego powierzchnia wynosi 8,35 hektara.
Cmentarz Płonia
Zlokalizowany w dzielnicy Płonie przy ulicy Uczniowskiej. Ma charakter komunalny, jednak po założeniu był przeznaczony jedynie dla ewangelików. Do jego założenia doszło w XIX wieku. Na początku XX wieku powiększono go do rozmiaru 2,26 hektara. W obrębie tej nekropolii zachowany pozostał pomnik, który poświęcony jest mieszkańcom Płoni, którzy polegli w latach 1914-1918. Powstał on w 1924 roku.
Cmentarz w Wielgowie
Znajduje się w dzielnicy Wielgowie przy ulicy Urodzajnej. Do jego założenia doszło w XIX wieku. Nie znana jest dokładna data jednak jest widoczny na mapie pochodzącej z 1888 roku. Początkowo był przeznaczony dla osób wyznania ewangelickiego, obecnie ma charakter komunalny. Zajmuje powierzchnię 1,25 hektara. Pochowano na nim 1,5-2 tysięcy osób.
Cmentarz Zachodni
Cmentarz Zachodni zlokalizowany jest przy ulicy Bronowickiej. Stanowi nową nekropolię miasta. Został oficjalnie otwarty w maju 2013 roku. Jest jednostką komunalną. Budowę cmentarza podzielono na dwa etapy. Do chwili obecnej nekropolia zajmuje powierzchnię 17 hektarów, jednak po zakończeniu rozbudowy osiągnie 60 hektarów i będzie stanowić drugą pod względem wielkości w miejscowości. Cały cmentarz ma charakter parkowy, znajduje się tu wiele zadbanej zieleni. Na jego obszarze wydzielono 12 tysięcy miejsc przeznaczonych na pochówki tradycyjne oraz przeszło 8 tysięcy na pochówki urnowe, z możliwością dowolnego zagospodarowania. Cmentarz został objęty monitoringiem i ochroną całodobową.
Cmentarze nieczynne
- Cmentarz komunalny przy ulicy Potulickiej – nieistniejący już cmentarz, który stanowił najstarszy i najdłużej działający na terenie miasta. Swoje początki miał w średniowieczu, około 1300 roku.
- Cmentarz komunalny przy ulicy Chopina – otwarty w 1866, zlikwidowany w 1980 roku. Był cmentarzem przyszpitalnym. Zlokalizowany w dzielnicy Niemierzyn. Ostanie pochówki w tej lokalizacji miały miejsce w 1945 roku w czasie epidemii Tyfusu. Obecnie jest to teren parkowy na którym trudno doszukać się śladów nagrobków.
- Cmentarz Turzyński –nieistniejący, dawny cmentarz na terenie miasta. Zajmował powierzchnię 7 hektarów. Do dnia dzisiejszego zachował się niewielki fragment muru oraz bramy w zachodniej części parku.
- Cmentarz wojskowy przy ulicy św. Wojciecha – dawny cmentarz wojskowy na terenie miasta. Założony w 1750 roku, zamknięty dla pochówków w 1900. Po cmentarzu przetrwał jedynie głaz pochodzący z nagrobka jeńców francuskich.
- Cmentarze żydowskie – na terenie miasta znajdują się dwa cmentarze, na których chowano ludność żydowską. W roku 1962 została utworzona specjalna kwatera na Cmentarzu Centralnym o powierzchni 0,25 hektara. Oprócz tego na terenie miasta znajdował się nieistniejący już cmentarz żydowski o powierzchni 173 hektarów, wzdłuż ulic Soplicy, Gorkiego, Ojca Beyzyma. Obecnie jest to teren parkowy z monumentem, który dokumentuje przeszłość tego miejsca. Groby zostały ekshumowane i zmarłych przeniesiono w wydzieloną część Cmentarza Centralnego.
- Cmentarz jeńców francuskich – zajmuje niewielki obszar na osiedlu Zawadzkiego przy ulicy Litewskiej. Otwarty został w 1870 roku. Złożonych w tej lokalizacji został 248 żołnierzy. Na cmentarzu znajduje się krzyż i tablica poświęcona spoczywającym tu żołnierzom. Nekropolia została zakwalifikowana i oczekuje na wpis do rejestru zabytków.
- Cmentarz przy ulicy Smutnej – cmentarz ewangelicki. Znajduje się w dzielnicy Klęskowo.
Szczecin jest miastem o długiej historii, o dużym wpływie ludności niemieckiej, co widać po znajdujących się tutaj cmentarzach i ilości pochowanych ewangelików. Bliskość granicy powodowała, że w miejscowości zamieszkiwało wiele osób pochodzących z Niemiec.
Zapraszamy do projektowania i zamawiania najkrótsze terminy, najlepsze ceny.
Szczecin, Koszalin, Stargard Szczeciński, Kołobrzeg, Świnoujście, Szczecinek, Police, Wałcz, Białogard, Goleniów, Gryfino, Gryfice, Nowogard, Choszczno, Świdwin, Darłowo, Barlinek, Złocieniec, Dębno, Sławno, Pyrzyce, Drawsko Pomorskie, Myślibórz, Łobez, Trzebiatów, Kamień Pomorski, Połczyn-Zdrój, Chojna, Czaplinek, Sianów, Karlino, Międzyzdroje, Wolin, Borne Sulinowo, Resko, Kalisz Pomorski, Bobolice, Lipiany, Płoty, Barwice, Mieszkowice, Maszewo, Chociwel, Polanów, Mirosławiec, Węgorzyno, Dziwnów, Golczewo, Pełczyce, Tychowo, Gościno, Trzcińsko-Zdrój, Dobra, Dobrzany, Drawno, Człopa, Stepnica, Biały Bór, Ińsko, Tuczno, Cedynia, Moryń, Suchań, Nowe Warpno