Paryż to nie tylko Wieża Eiffla, Moulin Rouge, Luwr i Katedra Notre Dame.

Stolica Francji nadal wiedzie prym jako miasto artystów i wysokiego poziomu kultury.

Tak jest od wielu stuleci. Liczni artyści, także pochodzący z emigracji, żyli tutaj i tworzyli nawet całe życie. Dziś spoczywają na paryskich cmentarzach.

Cmentarz Montmartre, nazywany także Cmentarzem Północnym, leży w dzielnicy o takiej samej nazwie – Montmartre. Cmentarz istnieje od 1789 roku. Powstał w miejscu, gdzie wcześniej były kamieniołomy gipsu. Jego początki nie są powodem do dumy. W tym miejscu w 1792 roku pogrzebano w zbiorowej mogile ciała żołnierzy Gwardii Szwajcarskiej po buncie miejscowej ludności, która zaatakowała Palace de Tuilerie, ograbiła wszystkie kosztowności a rodzinę królewską zamknęła w więzieniu. Właściwie cmentarz otwarto w 1825 roku. Wtedy to postanowiono otworzyć jeszcze dwa inne cmentarze: Pere-Lachaise oraz Montparnasse. Wtedy wszystkie trzy cmentarze leżały poza granicami miasta, dziś są ich częścią. Położenie Cmentarza Północnego jest dziś dość nietypowe, bo przez środek cmentarza przebiega most-wiadukt wybudowany w 1888 roku. Z powodu budowy przeniesiono aż sto grobów. Na Montmartre spoczywa wiele znakomitych osobistości: Edgar Degas – malarz, Hector Berlioz – kompozytor, Emil Zola – pisarz, Dalida – piosenkarka. Tutaj pochowani zostali także Polacy – Juliusz Słowacki, którego szczątki przeniesiono na Wawel a także polscy żołnierze i przedstawiciele szlacheckich rodów.

Nieco młodszy jest Cmentarz Pere-Lachaise – został założony w 1804 roku na polecenie Napoleona. Cesarz musiał pewne działania, aby nieco zachęcić Paryżan do chowania tam bliskich – początkowo Pere-Lachais, zwane także Cmentarze Wschodnim, nie cieszyło się popularnością, bo leżało poza granicami miasta. Napoleon postanowił, że przeniesie tutaj szczątki dwóch bardzo poczytnych pisarzy – Moliera i Jeana La Fontaine’a. 'Marketingowy zabieg’ nie odniósł oczekiwanych skutków. Rezultat przyniosły dopiero powieści Balzaca, który 'grzebał’ swoich bohaterów właśnie na Pere-Lachaise. Z czasem cmentarz został wchłonięty przez metropolię i dziś znajdują się przy nim aż dwie stacje metra. Mimo że na Pere-Lachaise odbyło się ponad milion pogrzebów, to na nekropolii znajduje się zaledwie sto tysięcy grobów. Dlaczego? Kiedyś biednych ludzi chowano w zbiorowych mogiłach, które po jakimś czasie opróżniano. Na Pere-Lachaise spoczywa wiele znakomitych osobowości. Jednym z najczęściej odwiedzanych grobów jest pomnik Fryderyka Chopina – polskiego kompozytora, który wyemigrował do Francji. Wielu turystów przychodzi także na grób Jim Morrisona – wokalisty zespołu The Doors. Spoczywa tutaj więcej artystów: Edit Piaf, Oscar Wilde, Delacroix.