Otrzymanie spadku podobnie jak w przypadku innych dóbr majątkowych wiąże się z koniecznością opłacenia stosownego podatku. Jednak jedynie w sytuacji gdy całkowita wartość majątku jaki otrzymujemy przekracza kwotę wolną od podatku dla konkretnej grupy. Do powstania obowiązku podatkowego w tym przypadku dochodzi w chwili gdy uprawomocni się sądowe postanowienie stwierdzające uzyskanie spadku lub gdy zarejestrowany zostanie akt poświadczenia dziedziczenia przez notariusza.

Grupy podatkowe w przypadku spadków i kwoty wolne od podatku

I grupa podatkowa – należą do niej : małżonek, rodzice, dziadkowie, pradziadkowie, dzieci, wnuki i prawnuki, ojczym, pasierb, macocha, teściowie, rodzeństwo, zięć lub synowa. W tej grupie kwota wolna od podatku wynosi 9637zł.

II grupa podatkowa – należą do niej : potomstwo rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, małżonkowie i potomstwo pasierbów, małżonkowie rodzeństwa i ich rodzeństwo. W tej grupie kwota wolna od podatku wynosi 7276zł.

III grupa podatkowa – obejmuje pozostałych nabywców dóbr spadkowych. Kwota wolna od podatku wynosi w tej grupie 4902zł.

Cechą charakterystyczną opodatkowania spadku jest to iż wlicza się do niego również wszelkie dobra jakie spadkobierca nabył drogą darowizny od spadkodawcy w ciągu 5 lat wstecz od momentu uzyskania praw do spadku.

Nabycie prawa do spadku i majątku po zmarłej osobie należy zgłosić we właściwym sobie urzędzie skarbowym w ciągu miesiąca od uprawomocnienia się postanowienia sądu lub złożenia stosownego aktu przez notariusza. W tym celu konieczne będzie wypełnienie odpowiedniego druku. Gdy podatnik otrzyma z urzędu skarbowego informację o wysokości podatku koniecznego do opłacenia ma 14 dni na uregulowanie należności.

Osoby należące do pierwszej grupy podatkowej mają możliwość skorzystania z całkowitego zwolnienia od podatku. Warunkiem koniecznym jest tu złożenie odpowiedniego formularza u naczelnika stosownego urzędu skarbowego w terminie nie przekraczającym 6 miesięcy od momentu uprawomocnienia się wyroku sądowego lub złożenia odpowiedniego aktu przez notariusza.