Śmierć dziecka zawsze stanowi ogromny cios dla rodziców. Z całą pewnością narodziny martwego potomka są strasznym obciążeniem dla psychiki rodziców, który przez wiele miesięcy wyczekiwali przyjścia swojej pociechy na świat. W całych emocjach staje przed mini jeszcze jedno wyzwanie czyli organizacja pogrzebu.

Jeśli dziecko urodziło się martwe szpital wydaje rodzicom kartę zgonu oraz pisemne zawiadomienie o tym iż nastąpiły martwe narodziny. Jednak nie jest to konieczne, rodzice mają prawo pozostawić swoją pociechę w szpitalu podobnie jak w przypadku poronienia lub zdecydować się na pochówek. Jeśli chcemy pogrzebać maleństwo na cmentarzu, pobieramy ciało ze szpitala lub zlecamy to odpowiedniej firmie oraz zabieramy konieczne dokumenty.

Następnym krokiem jest udanie się do odpowiedniego, znajdującego się w danej miejscowości Urzędu Stanu Cywilnego i zarejestrowanie narodzin dziecka. Wydany zostanie nam skrócony akt urodzenia z odpowiednią adnotacją iż narodziny były martwe.

Wówczas możemy zająć się organizacją pochówku i dopełnieniem wszelkich formalności w zakładzie pogrzebowym. Pogrzeb odbędzie w specjalnym miejscu na cmentarzu gdzie znajdują się nagrobki dziecięce. Rodzice mają również możliwość uzyskania jednorazowej zapomogi z ZUS, na pokrycie kosztów pogrzebu. Konieczne jest złożenie w inspektoracie właściwych dokumentów i wniosku o jej przyznanie.

Jeśli rodzice planowali chrzest swojej pociechy i wychowanie w wierze katolickiej to kościół dopuszcza pochówek dziecka nieochrzczonego. Decyzja i wydanie zgody na taki pochówek leży w gestii księdza w parafii, do której się udajemy. Jeśli uzyskamy odpowiedź odmowną i się z nią nie zgadzamy możemy odwołać się w tej sprawie do biskupa. Podstawę do podjęcia takiej decyzji stanowi udowodnienie przez rodziców iż są osobami wierzącymi i ich zamiarem było ochrzczenie dziecka po jego przyjściu na świat.