Co kraj to obyczaj – to powiedzenie tyczy się zarówno tych przyjemnych wydarzeń (śluby, uroczystości państwowe), jak i chwil wielkiej zadumy oraz smutku. Nie inaczej jest w przypadku pogrzebów. Wprawdzie w żadnym z krajów śmierć bliskiej osoby nie kojarzy się z niczym radosnym, jednak możemy zauważyć pewne różnice w całym procesie pochówku zmarłych i systemie pogrzebowym. Niektóre zmiany są dość oczywiste, inne są tylko dodatkami, które podkreślają istotność danego wydarzenia.
Postaramy się zaprezentować ciekawostki, które tyczą się sfery pogrzebowej. W USA to po prostu pogrzebowa etykieta dobrego zachowania (tak zwane Funeral Etiquette). Oto ciekawostki pogrzebowe, które w USA są na porządku dziennym.
- Obecność osoby nazywanej Funeral Director. To koordynator spraw związanych z pogrzebem. Dba o każdy detal związany z pochówkiem (reguluje sprawy formalne, zamawia wieńce, troszczy się o to, aby punkty etykiety pogrzebowej zostały spełnione), realizuje szczególne i te sztampowe żądania rodziny zmarłego.
- Wysyłanie rodzinie zmarłego kondolencji na specjalnych kartkach okolicznościowych. Tak zwane Sympathy Cards, wysyłane są przez tych, którzy nie mogą sami stawić się na pogrzebie lub przez tych, którzy przybywają na uroczystości pochówku – wówczas kartki wręcza się najbliższym członkom rodziny zmarłego.
- Wysyłanie podarków dla rodziny zmarłego – tak zwany Gift Basket. To swoisty kosz podarunkowy, który wypełniony jest zdjęciami oraz drobnymi upominkami mającymi załagodzić ból po stracie bliskiej osoby.
- W domach pogrzebowych w USA panuje zwyczaj przedstawiania się tuż po odejściu od trumny. Jest to uznawane za dobrą manierę. Wystarczy kilka słów na temat zmarłego (zwykle podaje się informacje, skąd znaliśmy daną osobę).
- In lieu of flowers – zwrot ten oznacza intencję rodziny zmarłego, która zamiast kwiatów, prosi przybywających na pochówek o przeznaczenie symbolicznej kwoty na szczytny cel. Należy uszanować tą decyzję a należność kwiatową wpłacić na podany przez rodzinę ośrodek.
- Kartki z podziękowaniami – osoby, które organizują pogrzeb powinny podziękować wszystkim przybyłym na ceremonię. Na tą okoliczność domy pogrzebowe oferują specjalne thank you cards, czyli kartki z podziękowaniami. Często na kartkach dopisuje się kilka słów od siebie.
Reasumując – pogrzeby w USA stronią od kwiatów. Są natomiast pełne okolicznościowych kartek. Jak widać, względem polskich pogrzebów jest kilka różnic, jednak nie są one ani ekscentryczne, ani druzgocące.