Zawód lekarza jest niezwykle trudny, opiera się na licznych niuansach ludzkiego ciała. Ich nauka na eksponatach laboratoryjnych bywa trudna lub wręcz niemożliwa. Jest to oczywiście jeden z powodów długich praktyk lekarskich, staży i rezydentur. Każdy specjalista musi kształcić się przez wiele lat zanim będzie potrafił samodzielnie pomóc człowiekowi.

W ostatnich latach można zauważyć tendencję do znacznie chętniejszego przekazywania ciał po śmierci na użytek właśnie Akademii Medycznej. Dla młodych lekarzy jest to niezastąpione źródło wiedzy, umiejętności oraz nabywania doświadczenia. Nauczenie się anatomii z eksponatów nie jest tak precyzyjne jak w przypadku prawdziwego ludzkiego ciała.

Rocznie studenci jednego roku medycyny potrzebują od 20 do 30 ciał do nauki, oprócz tego co najmniej kilka razy więcej potrzebują specjaliści, którzy dokonują symulacji zabiegów oraz operacji. Poza uczniami kierunku lekarskiego, na ofiarowanych Akademii ciałach kształcą się również osoby, które wybrały kierunki analityki medycznej, wydział nauki o zdrowiu (ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapię), lekarsko-stomatologiczny.

Jeśli podejmujemy decyzję iż chcemy aby po naszej śmierci nasze ciało trafiło do odpowiedniej Akademii Medycznej i przysłużyło się nauce i rozwojowi przyszłych lekarzy konieczne jest dopełnienie wszelkich formalności za życia. Nasza wola musi zostać spisana osobiście w specjalnym akcie notarialnym w obecności notariusza. Kopia takiego oświadczenia musi koniecznie zostać dostarczona do Katedry i Zakładu Anatomii Prawidłowej Akademii Medycznej. Jest to miejsce przechowywania wszelkich aktów notarialnych. Dokument może zawierać stosowną adnotację, iż życzymy sobie aby po kilku latach nastąpił pochówek ciała lub iż chcemy aby pozostało na akademii na zawsze.

Raz w roku odbywa się pogrzeb ciał darczyńców. Uroczystość celebrują kapłani różnych wyznań a jej finansowaniem i organizacją zajmuje się Akademia Medyczna. W uroczystościach uczestniczą studenci i lekarze.