Coraz więcej osób jako dodatek do tradycyjnego nagrobka, decyduje się na postawienie rzeźby. Najczęściej ma ona charakter religijny i symbolizuje wiarę i miłość do Pana Boga. Istnieje wiele wzorów rzeźb cmentarnych, które różnią się tylko przedstawioną świętą osoba, ale również wielkością, szczegółami oraz rodzajem materiału, z którego została wykonana.
Jednym z najczęściej używanych rodzajów kamienia jest marmur karraryjski (marmur carrara), czyli szlachetna odmiana białego marmuru plamiście popielatego z harmonijnie rozmieszczonymi na białym tle żyłkami. Jego wykorzystywanie do produkcji rzeźb wynika z ogromnej trwałości kamienia oraz odporności na wietrzenie. Rzeźbili w nim między innymi Michał Anioł oraz Giovanni Lorenzo Bernini. Rzeźby z marmuru kamienie potrafią wytrzymać w niezmienionej formie przez wiele dziesiątek lat. Są obojętne na działanie warunków atmosferycznych takich jak deszcz, słońce, niskie i wysokie temperatury, wiatr oraz wilgoć. Są łatwe do czyszczenia i pielęgnacji. Warto dodać, że marmur karraryjski stosowany jest nie tylko w rzeźbiarstwie, ale też w budownictwie jako kamień dekoracyjny i okładzinowy.
Rzeźby oraz płaskorzeźby z marmuru carrara często umieszczane są na tablicach epitafijnych. Istnieje wiele symboli, które można zamówić w zakładach kamieniarskich. Największą popularnością cieszą się wszelkiego wizerunki Matki Boskiej oraz aniołów. Przedstawiane w wielu pozach, symbolizują nasze oddanie w ręce Pana. Wiele osób wybiera klepsydry, które są symbolem przemijającego czasu. Rzeźby Jezusa Chrystusa modlącego się pod krzyżem są także bardzo często spotykane na polskich cmentarzach. Wszystkie wymienione symbole można zamówić w zakładach kamieniarskich specjalizujących się w produkcji rzeźb marmurowych. Na zamówienie powstają bardzo różne rzeźny. Wiele z nich przedstawia patronów zmarłych takich jak św. Józef czy św. Piotr.
Niezależnie od tego jaki rodzaj rzeźby wybierzemy i jej charakter symboliczny, jej najważniejszym zadaniem jest przypominanie o osobie zmarłej, która w tym miejscu została pochowana. Rzeźba nie może tez przytłaczać samego grobu i jej wielkość powinna być odpowiednio dobrana. Obecnie większość rzeźb, które możemy nabyć i spotykamy na cmentarzach powstaje w zakładach kamieniarskich przy użyciu specjalistycznych maszyn tokarskich. Figury rzeźbione ręcznie nadal powstają, jednak ich cena jest kilku albo kilkunastokrotnie wyższa od tych dostępnych w sklepach.
Ceny rzeźb bywają bardzo zróżnicowane, a ich wysokość uzależniona jest przede wszystkim od wielkości figurki oraz stopnia detali. Najmniejsze rzeźby o wysokości około 30 cm można nabyć już od 300zł. Jednak aby robiła ona odpowiednie wrażanie, należy poświęcić na ten cel około tysiąca złotych. Inwestycja w tego rodzaju dekorację jest bardzo dobrym posunięciem. Wystarczy przespacerować się po cmentarzach, aby stwierdzić, że groby przy których znajdują się rzeźby z marmuru prezentują się o wiele bardziej dostojnie i okazale od pozostałych.