Tylko kilka procent ludzi w Polsce zdecydowało się w ten sposób uporządkować sprawy spadkowe. Spisanie testamentu wydaje się trudne ze względów czysto psychologicznych. Nie lubimy Myśleć o tym co będzie za rok, a co dopiero po naszej śmierci. To nie leży w naszej naturze i wydaje się nam nienaturalne.

Wiele osób ma zamiar spisać testament, jednak odkłada ten krok na później i później. Często wydaje nam się że testament spisują głównie osoby starsze, które są już świadome swojego rychłego odejścia z tego świata, jednak w świetle prawa możemy go spisać już po ukończeniu 18 roku życia.

Decydując się na spisanie testamentu musimy pamiętać o paru ważnych zasadach, które pozwolą by stał on się ważny w świetle obowiązującego prawa. Przede wszystkim testament musi być w całości napisany ręcznie, nie wystarczy wydrukowany z własnoręcznym podpisem. Pamiętajmy przy tym o takich elementach jak data spisania i miejsce spisania dokumentu oraz oczywiście o naszym podpisie.

Zadbajmy o to by wszystkie postanowienia zawarte w testamencie były jasno i klarownie sprecyzowane. Należy dokładnie określić w formie ułamków komu w jakim stopniu przepisujesz daną część wartości spadku.

Najbezpieczniejszą i najtrudniejszą do podważenia formą testamentu jest testament notarialny. Aby taki testament był bezpieczny, powinien zostać sporządzony w formie aktu notarialnego.

Testament notarialny różni się od pozostałych aktów tym, że zawarte jest w nim jednostronne oświadczenie woli. Tak spisany testament, w odróżnieniu od sporządzonego własnoręcznie, trudniej podważyć, jest więc niejako bezpieczniejszy w przypadku roszczeń niezadowolonej części ewentualnych spadkobierców. Musi on jednak spełnić szereg wymogów, żeby nie można było uchylić jego ważności.

Po pierwsze, powinien być on sporządzony w kancelarii notarialnej, za wyjątkiem przypadku gdy spadkodawca jest osobą chorą i nie może do niej dotrzeć. Po drugie, obowiązkiem notariusza jest ustalenie tożsamości sporządzającego testament oraz sprawdzenie, czy ma on pełną zdolność do czynności prawnych i czy działa on świadomie. Sporządzający musi oczywiście złożyć także podpis lub tuszowy odcisk, jeśli nie jest w stanie się podpisać.

W testamencie można również zawrzeć dodatkowe postanowienia co do ewentualnego dziedziczenia spadku w razie gdyby wskazany testamentem spadkobierca zmarł wcześniej lub taki spadek odrzucił. W skład rozporządzeń spadkowych wchodzą także takie postanowienia jak wydziedziczenie danego członka rodziny, czyli pozbawienie go praw do dziedziczenia, lub ustanowienie wykonawcy testamentu, czyli wskazanie osoby, która będzie zarządzać majątkiem spadkowym, czuwać nad spłatą długów zmarłego oraz wykonaniem innych zapisów testamentu.