Testament stanowi jedną z form dziedziczenia. Z całą pewnością znacznie ułatwiającą postępowanie po śmierci osoby, która zostawia po sobie konkretne dobra i chce mieć wpływ na to co się z nimi stanie. Testament sporządzany jest przez notariusza zgodnie z wolą osoby fizycznej, która przez cały czas może mieć wpływ na jego kształt, wprowadzać zmiany i dodawać czy ujmować zapisy.
W Polsce spisywanie testamentu jest jak na razie najbardziej popularne pośród osób majętnych posiadających większe rodziny, gdzie osób ubiegających się o spadek mogłoby być co najmniej kilka. W takich przypadkach ludzie ci najczęściej chcą mieć wpływ na to co stanie się ze zgromadzonym przez nie majątkiem po ich odejściu i nie widzą w każdej z osób odpowiedniego kandydata do jego przekazania.

Testament obliguje określone osoby do wykonania wszelkich zapisów w nim zawartych nakładając na nie prawny obowiązek. Ostatnia wola spisywana jest w dokładny i skrupulatny sposób, koniecznie musi zostać podpisana przez spadkodawcę. Swój podpis składa również notariusz, który po śmierci dokonuje odczytania testamentu.

Oczywiście zdarzają się, nawet bardzo często spory na tle tego co dana osoba powinna otrzymać. Zazwyczaj sprawy kończą się na sali sądowej a ich zamiarem jest podważenie zapisów, uzyskanie dla siebie oczekiwanych środków finansowych lub pozbawienie ich innej osoby.

Dostępne są różne formy dziedziczenia. Testament stanowi jedną z prostszych dla bliskich osoby zmarłej, którzy w przeciwnym razie i tak musieliby przeprowadzić odpowiednią sprawę spadkową i odpowiednio podzielić dobra pozostałe po zmarłym. Jeśli uszanujemy wolę osoby, która od nas odeszła i w pełni ją wykonamy to z cała pewnością unikniemy niepotrzebnych konfliktów i szybko załatwimy sprawę i będziemy mogli spokojnie wrócić do normalnego życia po pogrzebie, sprawach dziedziczenia i innych formalnościach i oswoić własny smutek.