Gdy decydujemy się na wykonanie naszym bliskim zmarłym pomnika na cmentarzu udajemy się do jednego z wielu wyspecjalizowanych zakładów kamieniarskich, które oferują ich stworzenie. Wśród najważniejszych kwestii znajduje się oczywiście wybór rodzaju i koloru kamienia, dodatkowych elementów zdobniczych, kształtu całego pomnika, określenie treści wszystkich napisów, które się na nim znajdą. W momencie, gdy to już zostanie ustalone przechodzimy do wyboru rodzaju liternictwa.
Dostępnych jest kilka możliwości, które zostaną nam zaproponowane w niemal każdym zakładzie. Są to litery metalowe, piaskowane oraz kute. Każde z nich mają swoje zalety i walory estetyczne to na jakie się zdecydujemy zależy od naszego gustu, a nie rzadko i zasobności portfela.
Litery metalowe
Ten rodzaj liternictwa jest jedynym, który jest uwypuklony na nagrobku. W zależności od dobranego materiału mogą odznaczać się wysoką trwałością. Pośród materiałów stasowanych najczęściej znajdują się : lakierowany brąz oraz mosiądz. Mniej popularne, ale również często wykorzystywane są takie wykonane z polerowanej stali nierdzewnej lub też aluminiowe pozłacane lub posrebrzane.
Litery piaskowane
Jest to najnowocześniejsza technologia wykonywania napisów na nagrobkach. Litery wykonane w taki sposób mogą mieć dowolną głębokość, można je również malować (najczęściej są to kolory biały, czarny, srebrny bądź złoty). Jednak korzystnie wyglądają również w konserwowanej formie nieobrobionej. W dzisiejszych czasach stawia się na całkowite zadowolenie klienta stąd też metoda ta jest nieoceniona, gdyż umożliwia przedstawienie gotowego projektu do wglądu przed wykonaniem pracy na kamieniu. Projektowanie płyty napisowej odbywa się z udziałem grafika w programie komputerowym. Następnie drukowany jest projekt do zaakceptowania przez klienta. Następnie cały wzór wycinany jest przez ploter na specjalnej foli. Odwzorowanie się bardzo dokładne – nawet do 1/100 milimetra. Liternictwo takie jest więc bardzo wysokiej jakości.
Litery kute
Wykonywane są metodą tradycyjną – ręcznie. Z tego powodu możliwe jest wykorzystanie jedynie czcionek o grubszych pokrojach. Stosuje się je na kamieniu lub granicie. Podobnie jak w przypadku liter piaskowanych możliwe jest ich malowanie lub pozostawienie bez obróbki. Można również pokryć je warstwą prawdziwego złota – dokonuje się tego ręcznie nanosząc niewielkie płatki. Jest to dość kosztowne, jednak walory estetyczne i dekoracyjne są bardzo wysokie. Tablice nagrobne z kutymi literami mają elegancki i ekskluzywny charakter.